• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful Comisiei pentru Agricultură, în control la supermarketuri: Căutați ”Raftul românesc”!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Căutați Raftul românesc! Este îndemnul președinului Comisiei de agricultură din Camera Deputaților, Florin Barbu, care a mers în mai multe supermarketuri pentru a verifica dacă se respectă legislația nouă cu privire la evidențierea la raft a produselor românești, mai ales a celor lactate obținut numai din lapte.

    Președintele Comisiei pentru Agricultură din Camera Deputaților, Florin Barbu, a mers în câteva supermarketuri pentru a verifica dacă se respectă legislația în vigoare ce face referire la modalitatea în care sunt aranjate și depozitate pe raft produsele lactate.

    Florin Barbu atrage atenția că Legea Laptelui  nu se respectă încă în toate magazinele

    Conform Legii nr.307/2022 a laptelui și produselor lactate, al cărui susținător a fost, produsele care conțin lapte trebuie diferențiate la raft de cele care au înlocuitori, iar oficialul a dorit să se convingă că legea este într-adevăr respectată. Rezultatele inspecției au fost împărțite, unii retaileri respectă legea, iar alții nu.

    Mai mult, într-un mesaj pe pagina sa de Facebook în care arată cum a găsit la raft produsele lactate, președintele Comisiei pentru Agricultură din Camera Deputaților, Florin Barbu înseamnă toți românii să consume lapte românesc și produse din lapte românesc, care se regăsesc în supermarketuri la secțiunile ”Raftul românesc” și Gustul ”Laptelui de țară”, bun de cumpărat, bun de consumat. Textul este însoțit de imagini lămuritoare în acest sens.

    Exemplu de așa da – trebuie să existe rafturi separate pentru produsele lactate și pentru cele cu înlocuitori

    ”Caută ”Raftul românesc”, Gustul ”Laptelui de țară”, Bun de cumpărat, bun de consumat! În calitate de președinte al Comisiei pentru Agricultură din Camera Deputaților, de susținător și promotor al Legii Laptelui și produselor lactate, am mers să văd dacă „Raftul românesc” cu lapte și produse originale din lapte există în supermarket-uri și magazine. Dacă unii comercianți s-au conformat și respectă legea, alții încă mai țin margarina și produsele din soia pe raftul cu lactate.

    Așa nu! Este clar stipulat în lege că trebuie să existe rafturi separate numai cu lapte și produse din lapte, delimitate clar!
    Așa da! Le mulțumesc comercianților care respectă legea și munca fermierilor și procesatorilor și protejează produsele originale!
    Așa da! Fiecare dintre noi putem face acest lucru căutând ”Raftul românesc” și Gustul ”Laptelui de țară”, Bun de cumpărat, bun de consumat!”, a transmis președintele Comisiei pentru Agricultură din Camera Deputaților, Florin Barbu.

    Exemplu de așa nu – trebuie să existe rafturi separate pentru produsele cu înlocuitori de lapte
    Exemplu de așa da – trebuie să existe rafturi separate pentru produsele lactate și pentru cele cu înlocuitori


    Te-ar mai putea interesa

    Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Tratament corect pentru sămânța de floarea-soarelui și porumb

    Ultimele știri

    Studiu Agricola: Peste 84% dintre români consideră că mesele împreună contribuie la formarea unor obiceiuri alimentare sănătoase Fermierii intră cu conturile goale în Sărbători. Plata ANT-urilor ”pusă pe pauză” de APIA Motorina ieftină pentru fermieri s-a blocat la Guvern, deși are impact zero asupra deficitului bugetar Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Vremea se strică înainte de Paște. Anunțul meteorologilor pentru următoarele zile!