• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primele tractoare hibrid ajung în ferme!

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Grupul Auga, cu sediul în Lituania, a prezentat primele tractoare hibrid M1, care urmează să fie testate în cadrul fermelor. Dezvoltatorii proiectului preconizează că producția pe scară largă a acestui nou utilaj agricol urmează să înceapă în cursul acestui an, prezentând interes ridicat pentru astfel de tractoare. Conform companiilor producătoare, acest model de tractor hibrid poate lucra fără oprire până la 12 ore.

    Primele tractoare hibrid vor fi scoase pe piață

    Grupul Auga a prezentat primul lot de trei tractoare hibride M1. Dezvoltate și asamblate în Lituania, tractoarele hibride sunt pe cale să fie supuse, în premieră, testelor la fermă. Producția pe scară largă a tractorului de 400 cai putere este de așteptat să înceapă în cursul acestui an.

    Prevăzută ca prototip în septembrie 2021, cea mai vizibilă schimbare estetică în ceea ce privește noua versiune fabricată este noul aspect exterior. De asemenea, culoarea verde lime de la modelele anterioare a fost schimbată cu maro antracit.

    „La crearea prototipului, ne-am concentrat pe dezvoltarea tehnologiei, fără a acorda prea multă atenție designului”, a comentat CEO-ul grupului Auga, Kęstutis Juščius, care adaugă că toate versiunile de producție vor fi finisate cu noul design și culoarea prezentată.

    Claas, producătorul german de utilaje agricole, furnizează cabina și nu există nicio modificare a tehnologiei de sub capotă, unde un bloc Ford alimentat cu metan generează electricitate pentru forța de tracțiune a roților. Când puterea maximă nu este folosită, cea în exces este păstrată în baterii.

    un tractor pe scena
    Producția în masă a acestui model va începe în acest an (foto: altfuelscg.com)

    Cu potențial de lucru continuu de până la 12 ore, costurile de operare ale lui M1 sunt aceleași cu cele ale unui tractor cu motor diesel.

    Auga intenționează să vândă tractoarele în întreaga lume și, deși a existat un mare interes al producătorilor străini pentru a-l realiza, producătorul lituanian de mașini agricole Rokiškis s-a ocupat de realizarea primelor unități. Prețul unui tractor hibrid M1 va fi făcut cunoscut în a doua jumătate a acestui an.

    Până acum, Grupul Auga a investit peste 3 milioane de euro în proiectul de tractor hibrid. Echipa de ingineri s-a dublat și există planuri de a angaja și mai mulți experți.

    Grupul Auga, cu sediul în Vilnius, Lituania, este una dintre cele mai mari companii de alimente organice integrate vertical din Europa.

    Te-ar mai putea interesa

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață

    Ultimele știri

    Uruguay – nou record la exportul de bovine vii: 171.180 de capete în primele șase luni ale anului Prognoza meteo pe august: temperaturile cresc, ploile rămân deficitare în prima parte a lunii Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Ciobanii anunță că vor protesta la ANSVSA pe 3 august și cer demisia șefului instituției