• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA 2023. Adrian Pintea a anunțat fermierii autorizați la plată în această săptămână

    Oana Timar – Agrointeligența

    Fiecare zi a acestei săptămâni a adus vești pentru fermierii noștri, a anunțat Adrian Pintea, directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură. Șeful APIA a precizat și care sunt sumele care au fost autorizate la plată în săptămâna lucrătoare care s-a încheiat vineri, 24 februarie.

    Aproape 30 de milioane de euro este suma autorizată la plată în această săptămână de ăctre funcționarii APIA, a anunțat directorul general al agenției, Adrian Pintea. Acesta a publicat, în mesajul săptămânal, o serie de informații despre activitatea desfășuratpă în această perioadă în centrele APIA din toate județele.

    ”În săptămâna aceasta am autorizat la plată suma de 29,89 milioane de euro pentru un numă de 32.807 de fermieri. Continuăm activitatea de autorizare, iar fermierii beneficiari ai fondurilor implementate de APIA vor avea banii in conturi, cu respectarea legislației în vigoare referitoare la termenele de plată”, a informat Adrian Pintea, directorul general al APIA.

    Din 1 martie se primesc noile cereri unice de plată

    Șeful agenției de plăți a anunțat și că săptămâna aceasta funcționarii sunt pregătiți să demareze campania de primire a cererilor unice pentru subvențiile aferente anului în curs. ”Ne pregătim intens pentru campania de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2023”, a anunțat Adrian Pintea, informând că pe site-ul APIA, fermierii au acces la o serie de materiale de informare cu privire la modul de depunere și condițiile obligatorii din acest an pentru beneficiarii de plăți directe.

    Vă reamintim că cererile unice se depun la APIA în acest an începând de miercuri, 1 martie, și până pe 15 mai, fără penalizări. După data de 15 mai, cererile se mai primesc încă timp de 25 de zile, dar cu penalizări de 1% pentru fiecare zi de întârziere.

    Fermierii care lucrează suprafețe sub 50 de hectare depun cererile APIA la centrele locale, în timp ce fermierii cu suprafețe peste 50 de hectare sunt așteptați să își înregistreze cererile la centrele județene ale APIA. De precizat că ordinea în care sunt programați fermierii la APIA poate fi consultată la sediul primăriilor sau beneficiarii de subvenții pot solicita direct funcționarilor APIA detalii despre procedura de depunere.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate

    Ultimele știri

    Iată mesajele cu care fermierii au fost bombardați de clona APIA. Site-ul capcană – încă activ! Site-ul APIA, atacat și clonat de hackeri! Fermieri, nu accesați link-uri, nu vă dați datele personale și bancare! Asociația Input Agro România: Discount-ul cu plata la recoltă reprezintă un standard internațional al industriei! Achim Irimescu își încheie mandatul la Bruxelles pe 24 aprilie: ”Am salvat România de la penalizări substanțiale” Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara