• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Carmen Avram, europarlamentar: Despăgubirile ce le-ar reveni fermierilor români – o bătaie de joc!

    agrointeligenta.ro

    Deși cu o suprafață agricolă mult peste cea a Bulgariei și cu trei milioane de tone de cereale pe stoc, României i-ar reveni o despăgubire în bătaie de joc: doar 10 milioane de euro. Cu toate acestea, Comisia Europeană propune, pe banda rulantă, legislații care ar putea îngreuna și mai mult producția agricolă din România și restul statelor membre, a transmis europarlamentarul român Carmen Avram, care a transmis un comunicat de presă cu privire la poziția pe care a adoptat-o în Parlamentul European.

    „Salut această inițiativă cetățenească și pe cei peste 1 milion de semnatari, alarmați de dispariția polenizatorilor. Și cred că e momentul perfect să vorbim de incoerența executivului european. De exemplu, ne propune o legislație privind restaurarea naturii, care să combată declinul polenizatorilor, chiar în timp ce pregătește ratificarea, cu orice preț, a celui mai mare acord comercial din istoria UE cu America de Sud. Știe Comisia că Argentina e în topul statelor cu cele mai mari rate de distrugere a populației de albine?

    Sau, negociem legislația privind reducerea pesticidelor, fără substanțe alternative pentru fermieri. Știe Comisia că, în Brazilia, s-a dublat cantitatea de pesticide din agricultură?

    Fermierii români știu că fără albine, nu există agricultură. De aceea, folosesc cel mai puțin pesticid la hectar din UE. Între timp, au printre cele mai mici subvenții, 3 milioane de tone de cereale nevândute în ultimul an, pentru care, se pare, vor primi, în batjocură, niște mărunțiș sub formă de despăgubiri.

    Întreb, deci, Comisia: mai avem nevoie de fermieri, de hrană sănătoasă și accesibilă? Dacă da, puțină coerență ar fi foarte bună, să salvăm și albinele, și sectorul agricol”, a spus Carmen Avram în Plenul Parlamentului European.

    Dezbaterea a avut loc astăzi, joi – 16 martie, ca urmare a Inițiativei Cetățenești „Salvați albinele și fermierii! Către o agricultură propice albinelor pentru un mediu sănătos”, care, printre altele, solicită reducerea consumului de pesticide, cu o eliminare totală a acestora în 2035. Petiția europeană a adunat peste 1 milion de semnături în toată Uniunea Europeană.


    Te-ar mai putea interesa

    Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT

    Ultimele știri

    Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc! George Tuță, Primarul Sectorului 1, la redeschiderea pieței Dorobanți: Vrem ca produsele fermierilor să ajungă direct la oameni, la prețul corect Șeful ANSVSA, la redeschiderea Pieței Dorobanți: Un pas important în direcția promovării produselor românești de calitate și a unui consum responsabil