• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primele declarații ale ministrului Daniel Constantin despre viitorul comisar european Phil Hogan: „Am semnale că vom avea o colaborare bună”

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat luni, că este este sigur că va avea o colaborare foarte bună cu noul comisar european pentru agricultură Phil Hogan. Irlandezul a reușit să treacă săptămâna trecută de audierea din Parlamentul European obținând 32 de voturi ”pentru” și va fi aproape sigur noul comisar european.

    Daniel Constantin, care face parte din altă familie politică decât Hogan, a spus că acest lucru nu este important atunci când vine vorba de agricultură la nivel european și în acest domeniu proiectele și obiectivele sunt mai importante decât politica.

    ”Eu sunt convins că vom avea o colaborare bună cu Phil Hogan, de altfel avem și semnale în acest sens.  Lumea în agricultură, și la nivel național și la nivel internațional, nu prea ține cont de familiile politice sau dacă este dintr-un stat sau din altul. Interesul este comun și sunt convins că vom avea o relație bună așa cum am avut și cu domnul Cioloș”, a spus ministrul Agriculturii.

    Acesta a adăugat totuși că: ”Este important că odată cu aplicarea politicii comune, deja agreate și intrate în vigoare, statele membre au o libertate mult mai mare în a decide ce este bine sau rău, ori ce pot să aplice și ce nu la nivel național. Dar probabil că politica aceasta va fi reformată cel mai devreme peste cinci ani de zile”.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan

    Ultimele știri

    Minimis de 200 euro/ha pentru micii fermieri. Cine poate lua banii Cum va fi vremea de 1 Mai. Anunțul făcut de meteorologi Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Cât de des trebuie schimbat filtrul unui tractor – recomandări Teren cultivat o dată la doi ani pentru reducerea costurilor – o strategie nouă în fermele din Australia