• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Opt state UE și-au depășit cotele de lapte: Vor plăti sancțiuni totale de peste 400 de milioane de euro

    agrointeligenta.ro -

    Germania, Olanda, Polonia, Danemarca, Austria, Irlanda, Cipru și Luxemburg sunt cele opt state membre care și-au depășit cotele de la lapte impuse de normele europene privind reglementarea pieței unice. În total, aceaste țări au livrat un exces de 1.469.000 de tone, fapt pentru care vor plăti sancțiuni de 409 milioane de euro.

    Cele mai drastice consecințe s-ar putea să le sufere Olanda, care riscă ”un bonus” de taxare de 918.000 de euro.

    Conform regulamentelor europene, în cazul în care un stat își depășește cota, este obligat la plata unei taxe (denumită suprataxă) de 27,83 de euro pentru fiecare 100 kilograme de cantitate supraprodusă. Această sumă este achitată de producători în proporție cu contribuția lor depășirea în cursul anului de cotă (1 aprilie – 31 martie). Aceste cifre sunt stabilite după o redistribuire a cotei neutilizate de alți producători.

    Potrivit Comisiei Europene, dintre statele membre UE, 20 de țări și-au respectat cotele de lapte, iar din acestea, 14 și-au menținut nivelul de producție sub cel impus prin cotele de lapte chiar și cu 10% sub pragul cerut.

    Sistemul cotelor de lapte va fi desființat începând cu 1 aprilie 2015.

    Foto: forum.lowyat.net


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a aprobat legea care majorează taxele către stat. Baza de impozitare la terenul agricol crește cu 140% Noul Cod fiscal. Fermierii – impozitați de primării pentru solariile de legume, răsadnițe și depozitele de cereale Subvenții încasate ilegal pentru 300 ha de pășune și 600 de animale. Vinovatul a scăpat de închisoare

    Ultimele știri

    Zahărul românesc din noua recoltă a ajuns deja pe rafturile magazinelor. Mihaela Neagu, Fabrica Luduș: ”Fermierii care au livrat și-au încasat banii” Victorie Agrointeligența! MADR suplimentează bugetul la subvenția APIA pe pârloagă. Noul cuantum – 49,45 euro/ha Tinerii Fermieri – sumă forfetară de 300.000 de euro ca primă de instalare în agricultură!