• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Comisarul Dacian Cioloş, la final de mandat: România nu are interesul să exporte vapoare de cereale, ci produse procesate

    agrointeligenta.ro -

    Cu câteva săptămâni înainte de data de 1 noiembrie, când poziţia de comisar european va fi preluată de irlandezul Phil Hogan, Dacian Cioloş îşi îndeplineşte, în continuare, atribuţiile de oficial al CE. Miercuri, fostul ministru al agriculturii a participat la conferinţa naţională „Ferma de familie – nucleu al agriculturii”, unde a făcut o serie de declaraţii privind importanţa politicii agricole în următorii ani.

    „România cred că are interesul nu să exporte vapoare de cereale, ci produse procesate, pentru că aici se regăsesc și tradiția, și specificul culinar, și mâna de lucru pe care o avem încă din abundență. Conectând industria alimentară cu cea a învăţământului putem face din acest potențial o valoare economică. Toată țările cu o agricultură dezvoltată exportă foarte mult produse procesată și mai puțin materie primă”, a declarat Dacian Cioloş.

    El a subliniat importanţa fermelor de familie pentru ţara noastră, dar şi pentru sectorul agricol european. „Politica Agricolă Comună pune în valoare și ferma de familie. Am pornit de la principiul că această diversitate nu trebuie privită ca o slăbiciune și nu trebuie impus un model agricol performant, ci trebuie să o transformăm într-un atuu pentru a da posibilitatea tuturor formelor de organizare agricolă să se exprime pe piață. Din ce în ce mai mult, când se alege un produs alimentar, se judecă și modul în care se produce”, a punctat Cioloş.

    Totodată, în opinia comisarului Cioloş, România trebuie să se folosească de statutul de stat membru nu doar pentru a accesa fondurile europene, ci și pentru a-și promova imaginea în lume. „Investind în ferma de familie, se va putea construi unul dintre pilonii esențiali ai economiei românească”, a cocluzionat Dacian Cioloş.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii merge în China: ”Am toată încrederea că vom crește nivelul exporturilor către piața asiatică” Subvenții în conturi până la Paști. Lista plăților APIA așteptate de fermieri înainte de sărbătorile pascale Bugetul MADR pe 2026 – 27,7 miliarde de lei. Banii prevăzuți pentru subvențiile fermierilor și irigații Lege nouă pentru limitarea cumpărării terenurilor de către străini: 30 ha pe firmă, 10 ha pe persoană fizică Frigiderul românilor în sezonul rece: în top, citricele, cartofii și carnea de pui. O analiză Carrefour România și NielsenIQ