• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Multiple avantaje cu Multi N, fertilizant pe bază de azot cu eliberare lentă

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Îngrășămintele cu eliberare lentă vin ca un cadou pe o perioadă mai lungă pentru culturi. Aportul de nutrienți se distribuie chiar și pe câteva luni, uneori în condiții meteo variabile. Agroest Muntenia vine către fermieri cu Multi N, un fertilizant foliar pe bază de azot, care aduce un impact pozitiv calitativ și cantitativ la culturile de bază din România.

    Multi N conține 33% azot, din care jumătate uree și jumătate azot amoniacal protejat de agenți de legare și latex sintetic. În plus, în produs se găsește și o concentrație de 10% sulf. Această combinație creează condițiile unei absorbții mai rapide și mai eficiente în plantă. Multi N poate fi folosit la culturile de cereale, porumb, floarea-soarelui, rapiță, soia, legume.

    Multi N are grijă și de mediul înconjurător. “Datorită lipsei de nitrați, umectabilității și efectului de sticker, acesta nu levigă și nu poluează pânza freatică. Este disponibil plantei până la 10 săptămâni după aplicare, în funcție de cultură”, a explicat Florin Mitroi, Director tehnic Agroest Muntenia.
    Ce avantaje mai are folosirea Multi N? Se poate aplica la temperaturi mai scăzute, situate între 5-10 grade Celsius. Pentru plantele tinere, doza recomandată de specialiștii Agroest Muntenia este de 3-4 litri / ha.

    Doze aplicare fertilizant Multi N

    Cereale păioase: 5-15 l / ha (la burduf sau după înflorit)
    Porumb: 5-10 l / ha (în faza de 4-8 frunze, 1-2 tratamente)
    Cartof: până la 15 l / ha (între 2-3 tratamente)
    Floarea-soarelui, rapiță: până la 15 l / ha (între 1-3 tratamente)
    Legume: 8-12 l / ha (1-2 aplicări, când culturile sunt bine răsărite)
    Viță de vie: 8-14 l / ha (1-2 aplicări de la 3-4 frunze)
    Pomi fructiferi: 5-15 l / ha (1-2 aplicări de la apariția fructelor și după recoltare)

    Pentru aplicarea Nutri N, se umple rezervorul de pulverizare cu jumătate din cantitatea necesară de apă, se agită, se adaugă cantitatea de fertilizant, apoi restul de apă. Cantitatea minimă de soluție este de 150 de litri pentru doze sub 30 l / ha. Toate detaliile despre Nutri N se găsesc pe www.agroest.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Mesaje de Paște fericit 2026. Cele mai frumoase urări de Învierea Domnului Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți