• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvențiile APIA autorizate la plată în această săptămână

    Roxana Dobre -

    Subvenții în conturi și cereri unice pentru noi plăți, gestionate de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) în săptămâna 3-7 aprilie. Directorul general al agenției, Adrian Pintea, a făcut un bilanț al celor la recente activități ale funcționarilor.

    Directorul general al APIA, Adrian Pintea, a anunțat astăzi, vineri – 7 aprilie care sunt cele mai recente sume transferate către conturile fermierilor.

    ”Continuăm autorizarea la plata finală a fermierilor care au depus cereri de sprijin în campania 2022, termenul de plată prevăzut de legislația comunitară fiind 30 iunie 2023. Astfel, săptămâna aceasta am autorizat la plată suma de 33,03 milioane de euro pentru un număr de 7.107 fermieri”, a informat Adrian Pintea într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook.

    Citiți și: Informații despre subvențiile fermierilor, de la APIA. Anunțul directorului Adrian Pintea

    Plăți APIA în conturile fermierilor

    Adeverințe-punte pentru fermierii care au măsuri de bunăstare porc și pasăre

    Adrian Pintea a reamintit fermierilor că beneficiarii măsurii de bunăstare au început să primească din 28 martie adeverințe pentru intervenția DR 06 – Bunăstarea animalelor.

    ”Până la această dată APIA a eliberat 62 de adeverințe, din care 29 de adeverințe pentru pachetul a) – porcine și 33 de adeverințe pentru pachetul b) – păsări”, a mai dat detalii directorul general al APIA.

    Acesta a completat, că pentru aceeași măsură, dar pentru campania 2022, APIA a autorizat la plată suma totală de 105,01 milioane de euro pentru beneficiarii Măsurii 14. ”Suma totală autorizată în valoare de 105,016 milioane de euro este aferentă unui număr de 436 de beneficiari, din care 33,76 milioane euro pentru bunăstare porcine şi 71,31 milioane euro pentru bunăstare păsări”, a transmis șeful APIA.

    Citiți și: Adrian Pintea, APIA: Formularul care salvează subvențiile pe hectar și cap de animal

    Sume pentru plățile fermierilor, rambursate de Comisia Europeană

    Directorul general al APIA a mai informat fermierii că în data de 5 aprilie, Comisia Europeană (CE) a rambursat României suma de 69,26 milioane euro pentru sumele plătite de APIA fermierilor în luna februarie a acestui an.

    În același bilanț al acestei săptămâni, Adrian Pintea, a reamintit fermierilor că în perioada 1 martie – 15 mai 2023 pot depune la centrele județene și locale APIA cererile de plată, prin simpla accesare a aplicației IPA-Online.

    ”Toți colegii mei implicați în această activitate sprijină fermierii pentru ca această campanie să decurgă fără dificultăți. Până la această dată au fost depuse 301.634 de cereri pentru un număr de 1,15 milioane de hectare”, a conchis Adrian Pintea.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament