• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul cerealelor în 2014: Grâul își continuă ascensiunea. Și prețul porumbului este în urcare

    agrointeligenta.ro -

    Prețul cerealelor în toamna 2014 este în creștere încă de la începutul lunii septembrie. Pe cele mai reprezentative piețe din România – Banat, Munteania și Oltenia, nivelul acestora a atins, săptămâna trecută, un maximum de 165,65 de euro/tonă de grâu de panificați și de 119,57 de euro/tonă la porumb.

    Cele mai recente informații privind prețurile cerealelor au fost actualizate pe site-ul Ministerului Agriculturii în data de 8 octombrie. Astfel, acestea indicau:

    Prețul porumbului

    Banat

    1 octombrie – 98,74 euro/tonă

    8 octombrie – 99,95 euro/tonă

    Muntenia

    1 octombrie -114,56 euro/tonă

    8 octombrie – 119,57 euro/tonă

    Oltenia

    1 octombrie -119,45 euro/tonă

    8 octombrie – 119,30 euro/tonă

    Prețul grâului pentru panificație

    Banat

    1 octombrie – 147.25 euro/tonă

    8 octombrie – 149.05 euro/tonă

    Muntenia

    1 octombrie – 163.21 euro/tonă

    8 octombrie – 165.65 euro/tonă

    Oltenia

    1 octombrie – 150.56 euro/tonă

    8 octombrie – 155.62 euro/tonă

    *Preţurile sunt franco depozit, exclusiv TVA, colectate, prelucrate şi transmise

    Foto: Facebook/JD Agro Cocora



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația?

    Ultimele știri

    Ionel Arion, PRO AGRO, avertizează că există un risc foarte mare să avem o penurie de motorină S-a votat bugetul de stat cu sumele alocate fermierilor pentru acest an! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Cartofii noi românești au apărut în piețe. Ce preț au primii tuberculi recoltați din solar Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp