• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lalea Jill Biden. Olanda a numit o lalea după Prima doamnă a SUA

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Lalea Jill Biden. Iubitorii de lalele au o varietate nouă din care să aleagă și care poartă numele lui Jill Biden. Prima doamnă și-a acceptat laleaua „Jill Biden” oferită de André Haspels, ambasadorul Regatului Țărilor de Jos în Statele Unite, în cadrul unei ceremonii la reședința oficială a ambasadorului, miercuri, 5 aprilie. Laleaua este de o culoare portocalie roșiatică, cu petale franjuri.

    Prima doamnă a SUA, Jill Biden, a primit prima lalea cu numele său de la ambasadorul Olandei în SUA, săptămâna trecută. Doamna Biden a rostit un toast și a spus că este onorată să participe la tradiție.

    „În această perioadă fericită, portocaliul orbitor al acestor lalele să fie o amintire a numeroaselor primăveri pe care le-au împărtășit națiunile noastre și să fie un far pentru prieteniile pe care continuăm să le consolidăm astăzi”, a spus aceasta, potrivit biroului său.

    Jill Biden, prima doamna a SUA
    Numirea lalelelor după primele doamne SUA, o tradiție pentru olandezi (foto: horticultureweek.com)

    Lalele numite după soțiile președinților americani

    Olandezii au numit lalelele după șapte prime doamne din SUA, începând cu sfârșitul anilor 1800 cu Frances Folsom Cleveland, soția președintelui Grover Cleveland.

    Cel mai recent, soția președintelui George W. Bush, Laura, și-a acceptat laleaua în 2004.

    „A fost o ceremonie foarte specială pentru că nu are loc în fiecare zi”, a declarat Haspels pentru The Associated Press într-un interviu telefonic după prezentare.

    Lalele Jill Biden

    Este cunoscut că Jill Biden se bucură de florile proaspăt tăiate. Are o grădină din care se taie flori la Casa Albă.

    Pasiunea olandezilor pentru lalele datează din 1594, când botanistul Carolus Clusius a plantat bulbi de lalele in grădina de la Universitatea din Leiden, a spus Haspels. De atunci, olandezii au stăpânit arta de a cultiva multe soiuri de lalele. De asemenea, țara exportă anual peste 450 de milioane de bulbi de lalele în SUA.

    Ceremonia de prezentare a lalelelor a făcut parte dintr-o sărbătoare a Zilelor Lalelelor Olandeze la reședința ambasadorului, cu lalele și biciclete, două lucruri pentru care oamenii țării sale sunt cunoscuți.

    „Ne simțim foarte onorați că doamna Jill Biden este fericită să aibă ce îi poartă numele”, a spus Haspels.


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2025 – situația la zi. Fermierii care au cererea autorizată, dar nu încasat încă prima tranșă Subvenții APIA 2026. Regulă nouă la rotația culturilor pentru fermele până în 30 ha MADR: S-a aprobat achiziția de animale din fonduri europene, un sprijin real pentru fermierii români

    Ultimele știri

    Clubul Fermierilor Români a lansat o nouă serie a programului de perfecționare managerială „Antreprenor în Agricultura 4.0” Subvențiile APIA care se vor plăti mai târziu. Anunțul premierului Bolojan dă peste cap planurile fermierilor Premierul Ilie Bolojan: Se adoptă legea prin care, de anul viitor, impozitele pe proprietate și mașini să fie majorate!