• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA ovine 2023. MADR vrea să schimbe vârsta maximă a berbecilor cu origine

    Roxana Dobre -

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale vrea să modifice vârsta maximă a berbecilor și țapilor cu origine folosiți de crescătorii de animale pentru a face paritatea de 1 mascul cu origine la 35 de femele înscrise în Registrul Genealogic. Vârsta maximă a masculilor cu acte va fi de 8 ani în loc de 6 ani, cum este prevăzut acum în Hotărârea de Guvern nr. 1.571/2022.

    Ministerul Agriculturii a publicat astăzi, miercuri – 12 aprilie, în dezbatere publică, un proiect de modificare a Hotărârii de Guvern nr. 1571/2022 privind stabilirea cadrului general de implementare a intervenţiilor aferente sectoarelor vegetal şi zootehnic din cadrul Planului strategic PAC 2023-2027, finanţate din Fondul european de garantare agricolă şi de la bugetul de stat.

    Proiectul de act normativ, care trebuie să parcurgă perioada de consultare publică, să fie adoptat de Guvern și apoi să fie publicat în Monitorul Oficial pentru a intra în vigoare, aduce o modificare importantă privind eligibilitatea fermierilor la sprijinul cuplat la ovine și caprine.

    MADR intenționează să crească vârsta maximă a berbecilor și țapilor cu origine de la 6 ani – cât este acum reglementarea în vigoare, la 8 ani.

    ”La articolul 2 alineatul (1), litera d) se modifică și va avea următorul cuprins:
    „d) berbec/ţap cu certificat de origine – berbec/ţap reproducător cu vârsta de maximum 8 ani la data-limită de depunere a cererii de plată fără penalizări, pentru care s-a eliberat certificat de origine de către conducătorul registrului genealogic al rasei;”, se arată în proiectul de act normativ.

    Vârsta maximă a berbecilor care pot beneficia de subvenții SCZ rămâne 6 ani, însă, în practică, berbecii cu origine sunt folosiți doar pentru montă – de fapt, de multe ori doar pentru a se realiza paritatea de 1 mascul cu origine la 35 de femele.

    Astfel, nu se schimbă articolul 18 din HG 1.571/2022 care prevede că vârsta maximă la data-limită de depunere a cererii fără penalizări pentru animalele eligibile la sprijinul cuplat zootehnic este ”de 8 ani pentru ovinele/caprinele şi de 6 ani pentru berbecii/ţapii din intervenţia prevăzută la art. 1 alin. (4) lit. b) pct. (iv)”.

    După aprobarea de către Guvern a modificării de HG, ministrul Agriculturii trebuie să modifice și prevederile privind berbecii cu origine din cadrul Ordinului ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 80/2023.


    Te-ar mai putea interesa

    Înșelătorie cu o cantitate mare de porumb. Prejudiciul se ridică la aproape 50.000 de euro Prețul energiei electrice de la 1 iulie. Mihai Nicuț: La consumatorul casnic va fi o dublare Garda de Mediu a amendat cu 15.000 lei un fermier care a fertilizat cu gunoi de grajd

    Ultimele știri

    Plată de 175 euro pe hectar. Cererile se depun la APIA până la 30 mai ANSVSA – veste bună pentru oieri: Exportul de ovine/caprine către țările terțe continuă fără restricții! Exportul de carcasă, liber și în UE! Rabla pentru Tractoare. S-a publicat lista cu cei 126 de dealeri de utilaje validați de AFM!