• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Spania trage în jos producția de ulei de măsline la nivel global

    agrointeligenta.ro -

    Au fost publicate primele date privind producția de ulei de măsline la nivel mondial și chiar dacă unele țări au înregistrat creșteri spectaculoase, datele generale arată o scădere cu 19% a producției, ceea ce înseamnă că cererea va depăși oferta, arată cifrele publicate de Consiliul Internațional al Uleiului.

    Spania, unul dintre cei mai mari producători de ulei de măsline din lume a înregistrat o scădere a producției cu circa 50% în această toamnă ceea ce va trage cu tine foarte mult cantitatea globală. În Spania, unde a început deja campania de recoltare în sud, primele previziuni din sector, la nivel național, oscilează între 700.000 și 800.000 tone pentru campania agricolă 2014 — 2015

    Potrivit cifrelor Consiliului Internațional al Uleiului începând din această toamnă va fi înregistrată o cantitate aproximativă de 2,5 milioane de tone de ulei de măsline la nivel mondial. Cifrele nu sunt încă definitive deoarece nu a fost raportată producția din Italia, un alt jucător important pe piața mondială.

    În ciuda scăderii drastice a producției din Spania – 50%, Siria – 70% din cauza secetei și Argentina – 80% din cauza înghețului și a vântului, au fost state care au înregistrat o creștere spectaculoasă. Cele mai importante creșteri au fost în Grecia care și-a majorat datele cu 122%, până la 300.000 de tone, Tunisia care estimează o producție de 260.000 de tone și Turcia care va avea o producție similară cu cea de anul trecut, în jur de 190.000 de tone.


    Te-ar mai putea interesa

    Ce durată de viață are un panou fotovoltaic. Calculele specialiștilor, date peste cap Culegătorii de fructe de pădure și ciuperci, avertizați: pot întâlni în păduri urși, lupi și mistreți. Ce trebuie să facă? Avans APIA 2025. Subvențiile pentru care fermierii NU primesc prima tranșă de plată

    Ultimele știri

    ANSVSA deschide noi piețe de export pentru produse de origine animală în Albania și Azerbaidjan Mai multe stațiuni de cercetare agricolă figurează cu datorii uriașe la ANAF – lista ANIF – instituția cu cea mai mare datorie la ANAF. Explicația