• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Specialităţile vânătoreşti, novacul afumat şi cozonacul domnesc, vedetele unui nou târg de produse tradiţionale în curtea MADR

    agrointeligenta.ro -

    Târgul de producători intitulat „Ferma de familie hrănește lumea, protejând planeta” îşi deschide porţile vineri, 17 octombrie, în curtea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.

    Vizitatorii vor putea alege dintr-o paletă vastă de produse tradiționale și ecologice de calitate, cum sunt magiunul de prune, dulcețurile de afine, caise, căpșuni, cătină, cireșe negre, coacăze ori vișine, sau preparate din carne, ca pastrama țărănească de porc sau de oaie, cârnaţi ciobăneşti, costiţă, slănină, mușchi de vită, de porc sau de berbecuț, tobă de casă, ruladă de curcan, piept de pui sau de rață, toate afumate tradițional și bine condimentate de gospodine pricepute.

    „Nu vor lipsi de la târgul „Ferma de familie hrănește lumea, protejând planeta”, găzduit de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, nici specialitățile vânătorești, cum sunt cotletul haiducesc, cârnaţii sau pastrama din carne de cerb sau de mistreț. Amatorii de preparate din pește se vor putea delecta cu păstrăv sau novac afumat, salată din icre de crap sau pastramă pescărească. Totodată, vor veni la târg și producători de brânzeturi tradiționale și apicultori, care vor expune specialități cu miere, polen, faguri și propolis”, se arată într-un comunicat de presă al MADR.

    Printre produsele care se vor regăsi la târgul „Ferma de familie hrănește lumea, protejând planeta”, găzduit de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, se numără și pâinea tradițională cu cartofi, coaptă pe vatră, cozonacul domnesc, sucul natural de mere, prune uscate, sarmale pregătite după rețetele tradiționale, ceaiuri, tincturi, legume și fructe proaspete, precum și flori de sezon și produse de artizanat.

    Târgul va fi deschis vineri și sâmbătă, în intervalul 9-18, și duminică, în intervalul 9-16.

    Foto: fetelestiu.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile” „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe

    Ultimele știri

    Subvenția APIA pentru pășunat. Noile cuantumuri la ecoschema accesată de crescătorii de vaci Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Vești bune pentru fermieri! Prețurile laptelui cresc brusc pe piața mondială Șeful CCIR, care organizează Indagra, îi atacă pe fermieri: ”Sunt dușmanii agriculturii. Apar cu tractoarele de 300.000 de euro în Piața Victoriei” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an