• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Triplă acțiune contra manei cu Magma Triple

    Adrian Radu -

    Zona Segarcea este renumită pentru viile și pentru vinurile care se fac acolo. Însă în spatele unor vinuri de calitate stă multă muncă. Daniel Spiridon administrează 70 de hectare de viță de vie, iar mana și putregaiul negru i-au oferit multe provocări. A trecut peste acestea cu ajutorul Magma Triple, un produs din portofoliul Chemark Rom.

    Vița de vie este dragostea vieții lui Daniel Spiridon. Fermierul oltean povestește cu drag de terenurile pe care le îngrijește. “În 2000 am moștenit 1 ha de vie la Segarcea din partea bunicului dinspre mamă, care era din Cerăt. Mi l-a dat mie și de acolo am început să-l lucrez și am tot achiziționat, am luat în arendă și așa am ajuns și dețin în prezent o suprafață de 75 ha, din care în jur de 50 ha pe zona Segarcea și 25 în Crovna”, a spus Spiridon.

    Fetească albă, fetească regală, tămâioasă românească, sauvignon blanc, muscat ottonel, cabernet și merlot sunt soiurile de pe Domeniile Băniei Crovna-Segarcea. Principalele probleme cu care s-a confruntat Daniel Spiridon au fost mana și putregaiul negru, care apar înainte și în timpul înfloritului.

    Pentru ca munca să fie și mai dificilă, ultimii ani au adus interzicerea unor substanțe la nivel comunitar. “O soluție ne-a fost oferită de Chemark Rom. Magma Triple se numește produsul, conține 3 substanțe active, două sistemice și una de contact. Fosetil de aluminiu, cimoxanil și folpet, care asigură un mix de substanțe foarte bine preparat și e foarte bine făcut și asigură o bună protecție la vița de vie și din interior spre exterior și dinspre exterior spre interior. Acest produs are efect și preventiv și curativ și am efectuat două tratamente cu el, primul înainte de înflorit, iar al doilea la legatul fructului”, a explicat Spiridon.

    Magma Triple are acțiune triplă, sistemică, translaminară și de contact, intervenind în toate fazele de dezvoltare a agentului patogen. Efectul curativ apare la 24-48 de ore de la aplicare, pentru că are o acțiune de stimulare a mecanismelor de autoapărare a plantelor. Magma Triple combate biotipurile rezistente la fenilamide și nu influențează negativ procesele de fermentație.

    Doza recomandată de specialiștii Chemark Rom este de 1.2-3 kg / ha, produsul aplicându-se din momentul în care lăstarii au atins 10 cm. În cazul mai multor tratamente, se lasă o pauză de 10-14 zile între acestea. “Am protejat de mană și frunzele, aparatul foliar și lăstarii, creșterile noi, datorită cimoxanilului, care are efect translaminar, și fructele, strugurii. Înainte de înflorit, în timpul înfloritului e perioada cea mai critică la vița de vie și pentru mană și putregai negru și de asta stropim preventiv”, a concluzionat Daniel Spiridon.

    Toate caracteristicile fungicidului Magma Triple și rezultatele testelor efectuate în mai multe țări din Europa pot fi găsite pe www.chemarkrom.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”

    Ultimele știri

    Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Gelu Bogdan, pomicultor cu livada distrusă de îngheț: ”Despăgubirea de 2.000 euro nu acoperă mare lucru. MADR putea suplimenta suma!” E jale cu pesta porcină africană! Șase fonduri de vânătoare dintr-un județ rămân fără porci mistreți Oficial: Culturile pentru care Guvernul a aprobat despăgubiri. Fermierii pot depune cererile la APIA ANSVSA – anunț pentru toți crescătorii de animale! Alexandru Bociu: ”Obiectivul nostru rămâne același”