• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un fermier a filmat cu drona lucrările la Autostrada Moldovei. Ce a descoperit în această duminică?

    agrointeligenta.ro

    Un fermier a filmat cu drona cum se desfășoară lucrările la Autostrada Moldovei. Nu mică i-a fost mirarea agricultorului când chiar și astăzi, într-o zi de duminică, a surprins echipele la lucru pe șantier.

    Un cititor Agrointeligența – AGROINTEL.RO care are ferma în județul Prahova a transmis la redacție astăzi, duminică, 14 mai, o filmare realizată cu drona pe tronsonul 1 din A7, Ploiești-Buzău, prima parte a Autostrăzii Moldovei. Fermierul are terenurile care în apropierea lucrărilor la acest tronson de autostradă și astăzi a mers în câmp pentru a verifica starea propriilor lanuri de grâu și de rapiță.

    Din filmări reiese că lucrările se desfășoară într-un ritm susținut chiar și duminica, constructorii dorind, cel mai probabil, să profite de vremea frumoasă, care vine după o perioadă ploioasă, în care activitatea pe șantierele de autostrăzi au fost mult încetinite.

    Primul lot al autostrăzii Ploiești-Buzău are 21 de kilometri, între Dumbrava și Mizil, în județul Prahova. Proiectul include și construcția a 14 poduri și a unui pasaj de o complexitate ridicată, în lungime de 550 de metri. De altfel, și în filmare se vede cum o mare mobilizare a echipelor este la ceea ce par a fi capete de pod și de pasaj.

    Autostrada Moldovei – lucrări la un cap de pod

    Constructorul acestui tronson este un joint-venture RETTER – Pizzarotti, cu unul dintre subcontractori fiind compania Total Business Land (TBL).

    Din imagini se observă o mobilizare a lucrărilor la poduri, care sunt realizate de către RETTER Group dar și în cazul activității subcontractorului TBL. Mai mult, în imagini se pot vedea echipe de constructori lucrând și la terasamente, activitate a RETTER – Pizzarotti, în zona Dumbrava, cât și a subcontractorului român TBL, pe celălalt capăt al autostrăzii.

    Autostrada Moldovei – lucrări la un pasaj

    Autostrada Moldovei este foarte așteptată, inclusiv de antrenorii din dectorul agroalimentar. Pentru fermierii din Nordul, Estul și Centrul României, Autostrada Moldovei va permite transportul cu costuri mult mai reduse, a produselor agricole, atât cu destinație internă cât și la export.


    Te-ar mai putea interesa

    Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază

    Ultimele știri

    Bilanțul plăților APIA la 30 iunie, anunțat de ministrul Tanczos: 696.145 de fermieri autorizați cu 1,924 miliarde de euro APIA la termenul limită pentru plata subvențiilor: 99,97% nivel de autorizare. Pintea: Rambursarea sumelor este asigurată! Programul Bazna și Mangalița continuă și în 2026. Cât vor primi crescătorii Cum decurge campania de recoltat pe canicula istorică? Ministrul Tánczos – întâlnire de urgență cu specialiștii MADR Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor”