• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Întârzieri la plata subvențiilor. SIVECO, firma care a furnizat sistemul informatic: ”Calendarul acestei operațiuni, decis de conducerea APIA, este extrem de ambițios și solicitant”

    agrointeligenta.ro

    După ce reprezentanții APIA din Brașov, Brăila sau Bistrița Năsăud s-au plâns că întâmpină dificultăți în operarea plății subvențiilor din cauza blocajelor de soft, firma care a furnizat sistemul informatic neagă acuzațiile și spune că a livrat în avans actualizările la programul prin care se gestionează banii pentru fermieri.

    ”Actualizarea sistemului informatic al APIA cu funcționalitățile necesare plății în avans a subvențiilor către fermieri în cadrul Campaniei 2014 a fost impusă de modificările apărute în Regulamentele UE și în legislația națională în domeniu. Aceste funcționalități au fost livrate de echipa SIVECO în avans față de termenele definite contractual”, transmit reprezentanții SIVECO.

    Fără a face însă referire la situațiile concrete de la centrele județe ale APIA, compania informează că aplicația care sprijină Campania de plăți 2014 ”este centralizată, instalată în centrul de calcul al APIA, și se folosește de către toți operatorii din toate județele. În momentul apariției articolului existau deja județe în care operațiunile aferente Campaniei se încheiaseră”.

    Totuși, SIVECO vorbește despre un termen de plată ”extrem de ambițios și solicitant” decis de APIA. ”Plățile în avans de subvenții europene din Campania 2014, în desfășurare, vor avea ca beneficiari peste un milion de fermieri. Calendarul acestei operațiuni, decis de conducerea APIA, este extrem de ambițios și solicitant. Cu toate acestea, deși au existat vârfuri de sarcină, nu au fost perioade în care programul să nu funcționeze”.

    Vă reamintim că zilele trecute, funcționarii APIA din Bistrița Năsăud, Brașov și Brăila au anunțat că au întâmpinat dificultăți în introducerea datelor din dosarele fermierilor care beneficiază de subvenții agricole. Din cauza erorilor apărute în funcționarea softului informatic, funcționarii au fost nevoiți să lucreze și în weekend.

    „De când are probleme SIVECO, parcă apar tot mai multe erori. IT-iştii de la noi lucrează cu IT-iştii de la SIVECO pentru remedierea lor, însă uneori durează şi câteva zile să se rezolve problemele apărute. Am semnalat problemele de fiecare dată şi ni se spune că se lucrează la remedierea lor. Neoficial, am aflat că le-au mai plecat din specialişti de când SIVECO este anchetată”, a declarat pentru Adevărul directorul APIA Bistrița Năsăud, Florin Căpraru.


    Citește și:

    Întârzieri la plata subvențiilor: Funcționarii APIA din mai multe județe se plâng că sistemul informatic se blochează


     


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil!

    Ultimele știri

    Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Agrinvest – drept la replică: ”Respingem ferm sugestiile potrivit cărora societatea noastră ar acționa abuziv sau în afara cadrului contractual” Matei Titianu, preşedinte LAPAR: Sunt revoltat de cazul executării silite dupǎ plata soldului! Solicit ministrului Barbu o reacție! Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite!