• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă meteo în vigoare astăzi! Ploi torențiale și vijelii în 15 județe!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare cod Galben de vijelii pentru 15 județe ale țării.

    Avertizarea de instabilitate atmosferică temporar accentuată anunțată de meteorologi astăzi, luni – 22 mai, este valabilă pe tot parcursul zilei, de la ora 12:00 până la ora 21:00.

    În intervalul menționat în Oltenia, nord-vestul Munteniei, Banat, Crișana, precum  și în Carpații Occidentali și Meridionali, local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torențiale, intensificări ale vântului, rafale în general de 55…65 km/h, vijelii și grindină.

    În intervale scurte de timp, cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 30 l/mp.

    Județele care intră sub incidența codului Galben de vijelii sunt: Bihor, Cluj, Arad, Alba, Timiș, Hunedoara, Caraș-Severin, Gorj, Vâlcea, Argeș, Brașov, Mehedinți, Dolj, Olt, Dâmbovița.

    Conform meteorologilor, astfel de fenomene vor fi pe arii restrânse și în restul teritoriului, cu o probabilitate mai ridicată în vestul Dobrogei și în sud-estul Munteniei.

    Citiți și: Furtunile au făcut ravagii! Culturi distruse de grindină în mai multe județe

    ANM: Harta județelor care intră sub atenționarea de cod Galben de vreme instabilă

    Săptămâna va fi marcată de precipitații abundente mai multe părți ale țării

    De altfel, potrivit meteorologilor, în săptămâna 22 mai – 29 mai, regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile sud-estice și local la munte, dar și deficitar în cele intracarpatice, mai ales în nord și nord-vest, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval.

    În acest interval, mediile valorilor termice se vor situa în jurul celor specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României, conform prognozei pentru patru săptămână emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

    Mai mult, și în următoarea perioadă cantitățile de precipitații vor avea o tendință ușor excedentară în regiunile extracarpatice, dar și deficitară în nord-vest și centru, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval, au arătat meteorologii.


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură