• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul porumbului: Care este regiunea unde fermierii români pot obține cel mai bun profit

    agrointeligenta.ro

    Prețul mic al cerealelor dă din nou peste cap fermierilor din România. Cel mai grav este că boabele ba se ieftinesc, ba par să câștige ceva bănuți la preț, așa că este o adevărată loterie să reușești să vinzi la cel mai bun preț al pieței.

    Săptămâna aceasta, cel mai bun preț la porumb îl obțin agricultorii care vând în zona Olteniei, unde o tonă de boabe se vinde cu 528 de lei, adică 119,51 euro/tonă. Cel mai mic profit îl au fermierii care încheie tranzacții în regiunea de vest. Recolta bogată din Banat a coborât prețul porumbului până la 447 lei/tonă, echivalentul a 101,25 euro.

    În Muntenia, în schimb, porumbul se vindea pe 22 octombrie, cu 537 lei/tonă, adică 121,68 euro/tonă.

    Prețurile pe piețele reprezentative din România sunt furnizate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

    Sursa foto


    Te-ar mai putea interesa

    Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților

    Ultimele știri

    Start cereri pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Termen limită limită pentru fermieri Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AAC – semnal la Bruxelles: Fermierii se confruntă cu costuri de producție ridicate. Eliminați taxa CBAM! APIA a început eliberarea adeverințelor pentru crescătorii de animale care vor subvențiile în avans