• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ultimele două zile pentru cererile APIA. Anunțul directorului Adrian Pintea!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află pe ultima sută de metri cu primirea cererii unice de plată pentru subvențiile agricole și pe cap de animal, pentru campania 2023. Fermierii care nu vor să fie penalizați mai au termen până miercuri, 31 mai, inclusiv, să depună formularul pentru subvenții, anul acesta fiind o excepție de prelungirea a termenului care trebuia să se finalizeze pe 15 mai. Producătorii agricoli au reușit să ceară plăți pentru 9.064.153 ha.

    Fermierii mai au la dispoziție zilele de marți, 30 mai, și de miercuri, 31 mai, să depună la APIA cererea de plată pentru subvențiile pe hectar și cap de animal. Conform directorului general al APIA, Adrian Pintea, în această campanie prelungită fermierii au reușit până acum să solicite subvenții pentru 9.064.153 ha.

    ”Pentru campania 2023 avem 732.606 de cereri înregistrate până la această dată și o suprafață de 9.064.153 ha”, a anunțat șeful APIA, Adrian Pintea, pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO.

    Citiți și: Anunț urgent de la APIA privind adeverințele ce trebuie depuse pentru subvenții!

    Fermierii mai au termen până la 31 mai să depună cererea de plată la APIA

    APIA a încheiat campania de anul trecut cu o suprafață de 9.902.113 hectare și 778.552 de cereri unice de plată. Fermierii mai au însă pentru acest an încă 2 zile pentru depunerea cererii de plată la APIA iar după ziua de 31 mai agenția poate anunța numărul final de cereri și hectare pentru care s-au cerut bani.

    Fermierii dar și funcționarii agenției au trecut printr-o campanie plină de provocări în acest an, cu scheme noi și reguli de asemenea aplicate în premieră prin Planul Național Strategic (PNS).

    Citiți și: APIA a început plata sprijinului cuplat vegetal! Lista cu plățile pe hectar care intră acum în conturi!

    Ce urmează pentru fermieri la APIA după data de 31 mai

    Campania de primire a cererilor de plată continuă până la data de 9 iunie 2023 inclusiv, cu aplicarea de penalități de 1% pentru fiecare zi de întârziere. Fermierii trebuie să ia în calcul însă că funcționarii APIA vor intra, ca și restul bugetarilor, într-o mini-vacanță de 5 zile, de joi 1 iunie până luni 5 iunie, inclusiv astfel că trebuie să își gestioneze mai bine momentul când doresc să transmisă cererea de de plată.

    Ulterior, în luna iulie APIA va demara și controalele în teren iar din 16 octombrie urmează plata avansului pentru această campanie.


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi

    Ultimele știri

    Simpozionul „AQUA–BIOTECH – Biotehnologii în acvacultură” – pe 24 iunie, la SCDP Nucet. Și în online Consiliul Concurenței a aprobat preluarea Carrefour de către holdingul fraților Pavăl! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Piața cerealelor, la zi. Comisia Europenă a ridicat randamentul producțiilor agricole din România Negocieri reluate pentru un nou Guvern. Toate variantele pe masă pentru Ministerul Agriculturii