• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu: Pas important pentru transformarea RICA în rețeaua privind Durabilitatea Agricolă

    agrointeligenta.ro -

    Un nou pas important la Bruxelles pentru transformarea Rețelei de Informații Contabile Agricole (RICA) în rețeaua privind Durabilitatea Agricolă. Europarlamentarul Dan Motreanu a anunțat că a fost stabilită stabilit strategia pentru negocierile interinstituționale cu Consiliul din cadrul primului trialog care va avea loc miercuri, 7 iunie.

    ”Astăzi (luni – 5 iunie, n.r.), în Parlamentul European, am avut o reuniune cu ceilalți reprezentanți ai grupurilor politice responsabili pentru regulamentul care transformă Rețeaua de Informații Contabile Agricole (RICA) în rețeaua privind Durabilitatea Agricolă. În această întâlnire ne-am stabilit strategia pentru negocierile interinstituționale cu Consiliul din cadrul primului trialog care va avea loc miercuri, 7 iunie”, a anunțat Dan Motreanu.

    RICA, structura care colectează date de la nivelul fermelor din 1965

    Europarlamentarul român a amintit că prin RICA, care datează din 1965, sunt colectate date economice și financiare de la peste 80.000 ferme la nivel UE.

    ”Prin prezenta revizuire, dorim extinderea domeniului de aplicare cu privire la aspectele sociale și de mediu. Astfel, noua rețea privind durabilitatea agricolă va include toate cele trei dimensiuni ale sustenabilității (economic, social și de mediu). Scopul este de a obține în final o imagine clară asupra sustenabilității agriculturii în Uniunea Europeană. Datele colectate si analiza acestora vor veni în sprijinul factorilor de decizie din sectorul agricol și vor duce la o îmbunătățire a implementării Politicii Agricole Comune (PAC) în statele membre”, a explicat Motreanu.

    ”Principalele mele priorități în calitate de responsabil din partea grupului PPE au fost menținerea caracterului voluntar al participării agricultorilor la rețea (și nu obligatoriu, cu sancțiuni) și, foarte important, oferirea de stimulente atractive finanțate de UE pentru a motiva fermierii să furnizeze date în rețea, precum stimulente financiare sau servicii de consiliere personalizată, în funcție de specificitatea fiecărei fermei”, a mai spus oficialul român.


    Te-ar mai putea interesa

    Laurențiu Păștinaru, ANMAP: Primăriile ar trebui să nu mai dea autorizații de construcții în apropierea fermelor Fermierii, cu ochii pe conturi! Ordinea în care intră banii de ANT autorizați de APIA Un mare trader de cereale a intrat în faliment. Fermierii afectați, despăgubiți de stat

    Ultimele știri

    Ungaria a confirmat un nou focar de febră aftoasă aproape de o fabrică de lapte care exportă și în România Top 20 cele mai mari ferme de oi din România. Profit din creșterea ovinelor Carne de miel, aruncată la tomberon într-o piață. Clienții au rămas fără miel de Paște!