• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Claudiu Frânc, preşedintele Federaţiei Crescătorilor de Bovine: De la 1 noiembrie procesatorii nu mai preiau laptele fermierilor din bazinul Dornelor

    agrointeligenta.ro -

    Producătorii de lapte din România sunt disperaţi. Din cauza embargoului impus de Rusia, piaţa românească a fost invadată de lactate străine, iar procesatorii de la noi au anunţat că în unele zone nu vor mai putea prelua laptele de la fermieri.

    „Situaţia este foarte dură. Criza este mai mare decât în 2009, când laptele a ajuns la cel mai mic preţ. Pe bazinul Dornelor, fermierii au fost anunţaţi că de la 1 noiembrie procesatorii nu mai preiau laptele”, a declarat pentru economica.net Claudiu Frânc, preşedintele Federaţiei Crescătorilor de Bovine.

    Mai mult, potrivit acestuia, faţă de alţi ani în care procesatorii găseau cu greu lapte în piaţă, acum, fermierii au ajuns în situaţia de a negocia un preţ mai mic, numai să li se preia laptele. ” Acum preţul (la poarta fermei n.red) a ajuns 0,8-1,6 lei litrul, în funcţie de cantitate şi calitate. Anul trecut pe vremea aceasta preţul era de 1,8-2 lei”, mai spune reprezentantul fermierilor.

    Federaţia condusă de Frânc a discutat cu Ministerul Agriculturii pe această temă, soluţia fiind un sistem de sprijin similar cu cel acordat producătoriloe de legume şi fructe. „România şi-a exprimat deja poziţia la Bruxelles. Am solicitat un sprijin financiar din partea UE similar cu cel acoradat producătorilor de legume şi fructe”, a declarat Frânc.

    „Unii fermieri au fost într-adevăr anunţaţi că nu li se va mai prelua laptele, dar aceasta este sunt jocuri care se fac în fiecare an atunci când se renegociază preţul la lapte. Acum, situaţia este puţin mai dură în ultimele luni. Există stocuri foarte mari de lapte praf şi unt vrac în Polonia, cantităţi şi mai mari de lapte în Polonia, Ungaria,Cehia şi Slovacia. Procesatorii, din cauza embargoului rusesc au mărit şi ei foarte mult stocurile. Aceasta este realitatea, dar, problema cea mai mare a fermierilor români este piaţa neagră”, au declarat pentru surse din rândul fermierilor.
    Potrivit acestora, situaţia este cu atât mai dificlă cu cât fermierii nu au ştiut să se asocieze în cooperaţii care să investească şi în procesare.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile” „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon”

    Ultimele știri

    Subvenția APIA pentru pășunat. Noile cuantumuri la ecoschema accesată de crescătorii de vaci Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Vești bune pentru fermieri! Prețurile laptelui cresc brusc pe piața mondială Șeful CCIR, care organizează Indagra, îi atacă pe fermieri: ”Sunt dușmanii agriculturii. Apar cu tractoarele de 300.000 de euro în Piața Victoriei” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an