• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bulgarii ne bombardează cu ouă ecologice: Produsele bio ale vecinilor, promovate la gurile de metrou din Bucureşti

    agrointeligenta.ro

    Vecinii bulgari ne-o iau înainte. Din nou. De data aceasta, se pare că ţara vecină s-a pus pe treabă când vine vorba de agricultura bio şi ţinteşte România ca piaţă de desfacere. Cel puţin un produs bio din Bulgaria este în aceste zile promovat intens în Bucureşti: oul ecologic!

    „Ieri, când am ieşit de la metrou la Unirii, o moţată românească împărţea flyere despre ouă bulgăreşti! Bulgaria – ţara vecină şi prietenă, cu aceeaşi vechime în UE ca şi noi, şi cu care dintotdeauna ne-am măsurat forţele, doar la orgoliu fiind mereu cu un pas în faţă…”, scrie un român anonim pe site-ul infoinsider.ro.

    Dovada este chiar şi o poză cu mascota care promovează ouăle bio din Bulgaria, dar şi imagini cu flyer-ul distribuit în Capitală.

    „Mai întâi le-am recunoscut superioritatea castraveţilor şi parfumului de trandafiri. Apoi am dat buluc să ne înmatriculăm maşinile. Cu jumătate de gură recunoaştem şi superioritatea litoralului bulgăresc, mai ales a serviciilor de acolo, dar şi a pârtiilor de ski de la Bansko. De asemenea, brânza cea mai ieftină e tot bulgărească. Până să clocim noi Oul de Aur, bulgarii invadează piaţa cu ouă ecologice!””, mai scriu autorii de pe infoinsider.ro

    wp_20141010_036

    Pentru mai multe imagini: infoinsider.ro

    Te-ar mai putea interesa

    Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele”

    Ultimele știri

    Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro ANSVSA a ieșit în stradă cu Poliția și Jandarmeria. Transporturi ilegale de animale, descoperite la controale Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit Fermierii români ar putea rata avansul APIA mai devreme. Polonia începe plățile din 10 octombrie Subvenții APIA 2026. Ministrul Tanczos Barna a dat un termen clar pentru banii fermierilor