• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rapiță sănătoasă la Silistraru, în Brăila, cu ajutorul insecticidului Carnadine, de la Nufarm

    Adrian Radu -

    Iarna capricioasă le-a dat bătăi de cap fermierilor care au mizat în acest an agricol pe cultura de rapiță. Fluctuațiile de temperatură au făcut posibile apariția și atacurile insectelor, astfel că aplicarea unui insecticid a fost obligatorie. Marius Burada, inginer la SC Dan Agri SRL, din Silistraru, a optat pentru Carnadine, produs din portofoliul Nufarm.

    Marius Burada lucrează aproape 1.050 de hectare de teren în comuna Silistraru, din județul Brăila. 600 de hectare sunt acoperite de cereale păioase, 250 de hectare de porumb, iar restul de rapiță.

    Pentru acest an agricol, Marius Burada a ales o tehnologie Nufarm. ”În toamnă, am aplicat un graminicid, Fusilade Forte, după aceea, am folosit și regulatorul de creștere Stabilan, iar ca și insecticid am folosit Carnadine, de care am fost foarte mulțumiți. Este un insecticid sistemic, ceea ce ne-a și oferit plante sănătoase și ne-a și rezolvat problema de care ne era teamă, cu insectele care au fost și pe perioada iernii”, a explicat Burada.

    Unul dintre atacurile care au avut nevoie de combatere a fost cel provocat de viespea rapiței. Inginerul a aplicat insecticidul sistemic Carnadine, care a fost aplicat la desprimăvărat, într-o doză de 200 ml / ha. ”Carnadine controlează un spectru mare de dăunători. La cultura de rapiță, toate speciile de gărgăriță, cât și melighetes. Carnadine are în compoziție un co-formulant inovator, ce mărește viteza de acțiune, cât și sistemicitatea în plantă, ceea ce face ca produsul, efectiv, să se absoarbă și să se transloce cât mai rapid și de aici ne rezultă o protecție deplină pe parcursul a 21 de zile”, a completat Nina Cîrstei, Director regional de vânzări la Nufarm.

    Caracteristici insecticid sistemic Carnadine

    • Formulare de ultimă generație, concentrat solubil
    • Conține 200 g / l acetamiprid
    • Are un spectru larg de combatere
    • Este omologat pentru rapiță, măr, cartof
    • Este absorbit foliar și transportat acropetal
    • Asigură un efect rezidual prelungit

    Pentru Marius Burada, a fost primul an în care a aplicat Carnadine. “Suntem foarte mulțumiți de produs. Efectul s-a văzut, nu au mai înaintat larvele, am scăpat de gărgărițe. Îl consider un produs complex. Își face treaba, nu merge, nu suntem nevoiți să venim cu o completare peste el. Am văzut ce pot face produsele Nufarm și colaborăm în continuare”, a concluzionat inginerul brăilean.

    Toate detaliile despre Carnadine și despre celelalte produse de protecția plantelor din portofoiul Nufarm se găsesc pe www.nufarm.com/ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri sunt obligați de la 1 iulie să treacă la e-Factura Un procesator român de lapte a ajutat peste 1.000 de mici fermieri să treacă la e-Factura: ”A înțeles toată lumea” Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente

    Ultimele știri

    Analiza solului – vitală pentru un sol excepțional. AGROFORCE, o soluție profesională oferită de CARMEUSE Agro România! O firmă de îngrășăminte a cerut insolvența Cerealcom Dolj, afacerea fermierului Mihai Anghel Explozie de prețuri la caise și piersici: 30 de lei/kg. Manager livadă: ”Din 2.000 de caiși, nu am cules un kilogram de fructe”