• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Congresul Fermierilor 2023 – powered by Corteva: Ziua în care agricultorii sunt față în față cu noul ministru Florin Barbu pentru a-i prezenta problemele din sector

    Oana Timar – Agrointeligența

    Cei mai importanți fermieri din România, din toate domeniile, toate regiunile și toate tipurile de fermă, vor avea ocazia să îi prezinte noului ministru al Agriculturii, Florin Barbu, toate probleme din sector și, împreună cu acesta, să găsească cele mai bune soluții de rezolvare.

    Asociația Forța Fermierilor anunță organizarea evenimentului „Congresul Fermierilor 2023 – powered by Corteva” în ziua de luni, 3 iulie 2023, la USAMV București în Aula Magna. Această conferință națională a sectorului agroalimentar se află la a treia ediție și beneficiază, anul acesta, de parteneriatul comercial exclusiv al companiei Corteva Agriscience.

    Alături de cei mai influenți lideri ai fermierilor din AFF, atât din cultură mare, zootehnie dar și din horticultură sau procesare, la „Congresul Fermierilor 2023 – powered by Corteva” se vor afla și reprezentanți din toate organizațiile Alianței pentru Agricultură și Cooperare: Federația Națională PRO AGRO, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România – LAPAR și Uniunea de Ramură Națională a Cooperativelor din Sectorul Vegetal – UNCSV.

    La „Congresul Fermierilor 2023 – powered by Corteva”, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, va fi însoțit de o echipă compusă din secretari de stat, directori din minister, conducători de instituții aflate în coordonare. Formatul evenimentului este următorul: reprezentanții sectorului agroalimentar vor prezenta problemele, la zi, pe fiecare domeniu în parte iar ministrul Florin Barbu va răspunde fiecărui lider al fermierilor, public, în parte.

    Alături de Asociația Forța Fermierilor, coorganizator al evenimentului este Grupul Agrointeligența, liderul în media agricolă din România (online, tv, print) după audiența măsurată oficial. Accesul la „Congresul Fermierilor 2023 – powered by Corteva” se va face exclusiv pe bază de invitație.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole

    Ultimele știri

    Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Subvențiile aprobate la plată înainte de moțiunea de cenzură! Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor