• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum se dau fondurile pentru irigații. Sunt sute de milioane de euro disponibile pentru fermierii români

    Adrian Radu -

    Seceta este o problemă tot mai mare în ultimii ani în Europa, în general, și în România, în special. Astfel, organismele europene care au putere de decizie pun pe hârtie programe prin care fermierii să fie ajutați pentru a-și înființa sau moderniza sisteme de irigații.

    Fără apă, agricultura nu are viitor. Tocmai de aceea, înființarea de sisteme de irigații în România este vitală. Banii pentru fermierii din țara noastră vin și prin programele Direcției Generale AGRI din cadrul Comisiei Europene, serviciu responsabil cu politica Uniunii Europene în domeniul agriculturii și dezvoltării rurale și care se ocupă de toate aspectele Politicii Agricole Comune.

    O sumă importantă este destinată fermierilor. “Direcția Generală a Comunității de Agricultură a aprobat pentru următoarea perioadă a Programului Național Strategic o sumă de aproximativ 400 milioane de euro, puși la dispoziția fermierilor. Aș vrea să completez prin a vă spune că la nivel național, eu personal împreună cu colegii mei din cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, cât ne-am desfășurat activitatea, am constituit în jur de 700 de organizații ale utilizatorilor de apă”, a declarat Nicolae Dinu, consilier îmbunătățiri funciare, în cadrul podcastului Sfaturi pentru fermieri.

    Aceste organizații ale utilizatorilor de apă pentru irigații (OUAI) reprezintă condiția obligatorie prin care agricultorii să primească sumele destinate sistemelor de irigații. “Banii pot fi accesați, nu de fermieri, ci numai de formele asociative care se ocupă de irigații și de administrarea infrastructurii secundare de irigații, prin colaborare cu Agenția Națională de Îmbunătățiri Financiare, care le pune la dispoziție, prin infrastructura principală, apa”, a completat Nicolae Dinu.

    Fermierii interesați să acceseze fonduri pentru sisteme de irigat beneficiază de sprijinul Asociației Forța Fermierilor și a partenerilor pe partea de consiliere și consultanță care pot asigura asistență pentru tot ce înseamnă accesarea banilor europeni, inclusiv componenta de avizare, proiectare și de înființare OUAI. Pentru mai multe detalii, puteți lua legătura cu reprezentanții AFF la numărul de telefon: 0733.528.655 sau pe e-mail contact@fortafermierilor.ro


    Te-ar mai putea interesa

    DE VÂNZARE: Depozit de cereale cu capacitate de 8.000 de tone în județul Tulcea – Ceamurlia de Jos Subvenția APIA care se majorează de la 1 august pentru toți fermierii Subvenție de 70 de euro pe cap de oaie. Sprijinul acordat crescătorilor de ovine

    Ultimele știri

    MEGAFERT 3-5-40 – Pentru vigoare vegetativă și producții calitative Inputuri mai scumpe pentru fermieri. Cum aplică o fitofarmacie creșterile de TVA Pâinea s-a scumpit peste noapte. Aurel Popescu, ROMPAN: Prețurile mai pot urca și în perioada următoare