• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Război pe față între fermierii austrieci și un mare supermarket: Producătorii de lapte au sesizat Consiliul Concurenței

    agrointeligenta.ro

    Uniunea Fermierilor din Austria au depus o plângere la Consiliul Concurenție din Viena privind politica de prețuri a supermarketului ”Zielpunkt”.

    Producătorii agricoli au reclamat că, de două ori pe săptămână, lanțul de magazine practică prețuri de dumping la laptele UHT. Astfel, la raful supermarketului, acest tip de lapte este comercializat la un preț de doar 0,54 de eurocenți, iar promoția este valabilă câte două zile pe săptămână.

    La mijlocul lunii septembrie, Uniunea Fermierilor din Austria a raportat și magazinele Penny din cauza unei situații similare.

    În paralel cu aceste sesizări la Consiliul Concurenței, fermierii au creat propriul grup de lucru pe care l-au denumit ”Preț-Valoarea-Siguranță”. Scopul acestei echipe este de a monitoriza retailerii de pe piața austriacă.

    Foto: freedominourtime.blogspot.com


    Te-ar mai putea interesa

    Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie”

    Ultimele știri

    Cadastrul apelor – prima bază de date digitală unitară a cursurilor de apă din România Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor Subvenții APIA 2026. Cât plătesc crescătorii de animale pentru adeverința de la medicul veterinar Credite garantate de stat pentru fermieri. Finanțare de 50.000 euro, anunțată de ministrul Barbu Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte”