• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Măceșele românești se vând bine în Germania

    agrointeligenta.ro -

    Producția națională de măceșe ia drumul exportului. În cel puțin un județ din țară – Botoșani, firme din Germania au cumpărat zeci de tone de măceșe, plătind, în total, 50.000 de euro.

    Peste 80 de tone de măceșe au fost livrate partnerilor germani de către Direcția Silvică Botoșani, care a raportat că doar o tonă de fructe au fost vândute pe piața internă.

    La mare căutare au fost și plantele medicinale, însă acestea și-au găsit cumpărători pe piața farmaceutică din țară. Direcția Silvică din Botoșani a reușit să vândă 60 de tone de plante aromatice pentru care a încasat 133.000 de lei.

    Sursa: Botoșaninews.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”