• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bursa cerealelor la început de săptămână. Creșteri de preț la grâu și porumb în portul Constanța

    Oana Timar -

    Prețul cerealelor în portul Constanța și-a reluat creșterea la începutul acestei săptămâni. Atât grâul și porumbul s-au vândut luni, 24 iulie, mai scump, grâul DAP Constanța ajungând la 234 de euro pe tonă, în timp ce porumbul DAP Constanța la 215 euro pe tonă.

    Bursa de cereale pentru ziua de, luni, 24 iulie, arată că singura cultură la care prețul a scăzut este rapița, care a coborât la 420 de euro pe tonă de la 430 de euro pe tonă cât era rapița DAP Constanța vineri, pe 21 iulie. Pe Bursa de la Paris, rapița MATIF s-a vândut ieri cu 454,50 euro pe tonă, în timp ce prețul rapiței DAP Varna/Burgas a scăzut la 425 euro pe tonă.

    Prețul grâului DAP Constanța a urcat considerabil de la 224 de euro pe tonă – cât era vineri, la 234 de euro pe tonă. Creșterea este, astfel, de 10 euro pe tonă în condițiile livrării cantităților în portul Constanța (DAP – Delivery At Place). În Bulgaria, prețul grâului DAP Varna/Burgas a urcat la 235 de euro pe tonă, în timp ce în Ucraina, prețul grâului este în jur de 205 de euro pe tonă (FOB). De precizat că cel mai ridicat preț al grâului este pe Bursa Euronext de Paris – grâul MATIF s-a tranzacționat ieri cu peste 263 de euro pe tona livrată luna viitoare, în timp ce cel mai mic preț îl primesc fermierii din Republica Moldova, unde grâul a coborât la circa 135 de euro tona.

    Porumbul DAP Constanța a crescut de asemenea de la 200 de euro pe tonă la 215 euro pe tonă, un preț similar cu cel primit de fermieri în Varna/Burgas – Bulgaria, însă considerabil mai mic decât cel de pe Bursa de la Paris unde prețul porumbului MATIF  urcat ieri la peste 255 de euro pentru cantitățile livrate în luna august. Cel mai ieftin porumb se menține cel din Republica Moldova unde prețurile pornesc de la 145 de euro pe tonă, în timp ce în Ucraina, prețul cu care se încarcă o tonă de porumb este de circa 191 de dolari pe tonă.

    Prețurile actualizate pentru cereale și oleaginoase pe principalele piețe le puteți consulta aici: https://agrointel.ro/category/burse-si-preturi/

    Prețurile estimative DAP Portul Constanța (EUR/mt)

    1 Grâu

    234.00

    2 Grâu furajer

    226.00

    3 Porumb

    215.00

    4 Orz

    198.00

    5 Rapiță

    420.00

    6 Floarea soarelui

    450.00 $/t

    7 Șrot de soia

    570.00 $/t


    Te-ar mai putea interesa

    O familie de fermieri din Teleorman mai are de aplicat un singur produs la rapiță pentru o mai bună polenizare și fertilizare a florilor Dealerul de utilaje care acordă micilor fermieri și cofinanțarea la Rabla pentru Tractoare! Fermierii din Ucraina revin la culturile ”clasice” care le aduc profit

    Ultimele știri

    O mamă și copilul ei de trei ani au murit după ce au căzut dintr-o căruță Tratament cultură cartofi – pachetul ideal care combate mana și gândacul de Colorado Clubul Fermierilor Români s-a întâlnit cu Nicușor Dan: „Agricultura trebuie tratată ca o chestiune de siguranță națională”