• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cod roșu emis în mai multe județe. Fenomenele anunțate de ANM!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, luni, o avertizare Cod roşu de caniculă valabilă pentru marți și miercuri în municipiul Bucureşti și mai multe județe din sudul și sud-estul țării.

    În cursul zilei de luni este în curs o avertizare Cod galben de caniculă, cu temperaturi care vor atinge 37 de grade Celsius. Pentru vestul, nord-vestul și centrul țării a fost emisă o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă pe parcursul zilei de luni.

    Temperatura a crescut constant în sudul țării în ultimele zile, potrivit G4media.ro.

    Alerte ANM în vigoare astăzi, marți, 25 iulie

    Este emis cod roșu în județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călărași și în municipiul București. Aici se vor înregistra temperaturi maxime extreme de 40…42 de grade, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.

    Avem cod portocaliu în sudul Crișanei, Banat, Oltenia, Muntenia, în jumătatea sudică a Moldovei și în vestul Dobrogei se vor înregistra temperaturi maxime în general de 37…39 de grade, iar minimele se vor situa între 19 și 24 de grade, astfel că disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

    Un Cod galben este în vigoare astăzi, marți – 25 iulie, Maramureș, Transilvania, nordul Crișanei și al Moldovei și pe litoral disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 și 37 de grade, iar cele minime se vor încadra între 17 și 22 de grade.

    Alerte ANM pentru marți, 25 iulie

    Alerte ANM în vigoare mâine, miercuri, 26 iulie

    Vom avea un cod roșu în județele Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călărași, Ialomița, Brăila, Galați, vestul județului Constanța și în municipiul București, se vor înregistra temperaturi maxime extreme de 40…42 de grade, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.

    Cod portocaliu este emis pentru miercuri, 26 iulie, în sudul Olteniei, nordul Munteniei, nord-vestul Dobrogei și în centrul și sud-vestul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime în general de 37…39 de grade, astfel că disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

    Cod galben de la ANM este în vigoare mâine în nordul Olteniei și al Moldovei, sudul și estul Transilvaniei și pe litoral disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 și 37 de grade.

    Alerte ANM emise pentru ziua de miercuri, 26 iulie

    Te-ar mai putea interesa

    România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record