• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lan de grâu spectaculos, la Neudorf – județul Arad, după aplicarea tratamentelor Agricover

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Culturile sănătoase dau producții bune și profit la final de an agricol. Este un principiu pe care-l urmează și Ion Uzum, fermier din Neudorf, județul Arad. Acesta a apelat la specialiștii companiei Agricover pentru a avea un lan frumos de grâu. Tratamentele aplicate au rezolvat toate problemele apărute.

    Ion Uzum este inginer la SC Sib Car din Neudorf, societate care lucrează 900 ha de teren. Pe o treime din această suprafață se găsesc cereale păioase, pe altă treime porumb, iar restul este împărțit între floarea-soarelui, rapiță și culturi furajere.

    Ca să nu aibă probleme în lanul de grâu, Ion Uzum a apelat la specialiștii Agricover. “Am vrut să fim siguri că avem o cultură sănătoasă și o cultură bună și am reușit să ne realizăm obiectivul. În T1 am folosit fungicidul Protendo, substanța activă este protioconazol, 300 g / l. Iar doza aplicată este de 0.35 l / ha. Ca și insecticid, am folosit insecticidul Poleci, substanța activă este deltametrin și am folosit o doză de 0.2 l / ha”, a explicat Uzum.

    Caracteristici Protendo

    – Fungicid cu activitate preventivă și curativă robustă
    – Are efect în combaterea bolilor foliare și ale spicului
    – Este un partener perfect de amestec cu alte fungicide
    – Are distribuție translaminară și acropetală de lungă durată

    La tratamentul 2, Ion Uzum a aplicat, tot la recomandarea specialiștilor Agricover, îngrășământul foliar Plonvit Active Cereale, în doză de 3 l / ha. Acest produs are un conținut echilibrat de microelemente, cum sunt borul, cuprul, fierul, manganul, molibdenul și zincul. Microelementele sunt chelate și, astfel, ușor disponibile plantelor. “Ca și fungicid, am folosit pachetul Kardax Cereale, compus din proticonazol 0.33 l / ha și azoxistrobin 0.75 l / ha, iar ca și insecticid, am folosit tot insecticidul Poleci, în doză de 0.2 l / ha”, a completat Ion Uzum.

    Caracteristici Poleci

    – Insecticid de șoc pe bază de deltametrin
    – Acționează prin contact și ingestie
    – Protejează culturile între 7-10 de la aplicare
    – Acționează rapid asupra formelor larvare și adulților
    – Nu se aplică în timpul perioadei de înflorire

    Produsele Agricover aplicate în cultura de grâu și-au dovedit eficacitatea, iar Ion Uzum a fost mulțumit de cum a arătat lanul. “Toate sfaturile și recomandările celor de la Agricover au fost foarte utile. Mi-au prins foarte bine și pe viitor sperăm să colaborăm în continuare cu ei, pentru că au tehnologii de top și care au dat rezultate bune anul ăsta și chiar și în anii anteriori, când am colaborat cu dânșii”, a concluzionat inginerul din Neudorf. Toate detaliile despre produsele din portofoliul Agricover pentru cultura de grâu se găsesc pe www.agricover.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români

    Ultimele știri

    APIA a început eliberarea adeverințelor pentru fermierii care vor subvențiile în avans Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Campania AgroReclamații, la MoldAgro Expo: Fermierii pot transmite direct sesizările pe care le au cu privire la autorități și partenerii comerciali! Zilele Horticulturii Bucureștene cu peste 120 de producători și expozanți, la USAMV