• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Garda de Mediu a închis o fabrică de lapte care funcționa fără autorizație

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Continuă activitatea de sancționare a firmelor depistate cu nereguli de către Garda de Mediu Constanța. Este a treia zi consecutivă când sunt aplicate amenzi drastice, de data aceasta unei fabrici de produse lactate și brânzeturi, căreia i-a fost și suspendată activitatea.

    Anterior, comisarii Gărzii de Mediu Constanța au aplicat amenzi în valoare totală de 25.500 de lei pentru poluarea cu praf la încărcarea cerealelor într-o navă, în Portul Constanța, pentru gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor și pentru tăierea unui arbore fără avizul administratorului portului.

    Cu o zi înainte, Garda de mediu a sancționat o societate cu 50.000 lei pentru nerespectarea condițiilor de depozitare a îngrășămintelor chimice.

    Garda de Mediu Constanța: Activitate suspendată pentru o fabrică de lactate fără aviz de mediu

    Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru lipsa autorizației de mediu

    Reprezentanții unei fabrici de produse lactate din comuna Mihail Kogălniceanu, județul Constanța, s-au ales cu o amendă de 60.000 de lei de la Garda de Mediu, dar și cu activitatea supendată, după ce a fost depistată că funcționa fără autorizație de mediu.

    Garda de Mediu Constanța informează că activitatea firmei a fost suspendată până la intrarea în legalitate și rezolvarea tuturor neconformităților.

    ”Suspendarea activității și amendă de 60.000 lei. O societate din comuna Mihail Kogălniceanu desfășura activitate de fabricare a produselor lactate și a brânzeturilor fără autorizație de mediu. Activitatea a fost suspendată până la intrarea în legalitate și rezolvarea neconformităților constatate cu ocazia controlului”, au arătat reprezentanții Gărzii de Mediu Constanța.

    Societățile care desfășoară activități ce pot impacta mediul sunt obligate să obțină avizul de mediu de la APM

    Amintim că toate societățile care desfășoară activități ce pot avea impact asupra mediului înconjurător sunt obligate să funcționeze în baza emiterii unei autorizații de mediu, emisă de Agenția pentru Protecția Mediului, care se află sub tutela Ministerului Mediului, în funcție de codul CAEN pe care îl au precizat și care indică principalele activități pe care le desfășoară.

    Potrivit Ordinului nr. 876/2004, ”autorizaţia reprezintă actul tehnico-juridic eliberat în scris de autorităţile publice teritoriale pentru protecţia mediului, prin care sunt stabilite condiţiile şi/sau parametrii de funcţionare ai unei activităţi existente sau pentru punerea în funcţiune a unei activităţi noi pentru care anterior a fost emis acord de mediu”.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Cele mai frumoase mesaje de Paște, urări pentru familie, prieteni sau părinți și toți cei dragi! Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor

    Ultimele știri

    Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Săptămâna Luminată – ce înseamnă. Tradiții românești în zilele ce urmează după Paște Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate Cadastrul apelor – prima bază de date digitală unitară a cursurilor de apă din România Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor