• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De ce întârzie banii europeni şi când va fi aprobat noul PNDR

    agrointeligenta.ro

    George Turtoi, secretar de stat în Ministerul Agriculturii a declarat că speră ca noului PNDR să fie aprobat până la sfârșitul acestui an, motiv pentru care s-au și grăbit să îl depună mai repede, dar că șansele sunt mici ca acest lucru să se întâmple deoarece Comisia Europeană se confruntă cu o criză de personal în această perioadă.

    „Sperăm să fie aprobat anul acesta programul, deși Comisia și-a exprimat poziția că are un deficit major de personal. Deocamdată nu este niciun program aprobat și nu știu dacă vor aproba vreunul anul acesta, însă intenția exprimată este că programul României va fi printre primele, pentru că a fost considerat unul calitativ în comparație cu cele ale altor state. Sunt state cărora le-au fost returnate programele”, a adăugat Turtoi.

    În momentul în care Programul Național de Dezvoltare Rurală va fi aprobat de Comisia Europeană se va da drumul la finanțare. Potrivit noului PNDR 2014-2020, țara noastră are alocată o sumă totală de 9,3 miliarde de euro, din care 8 miliarde de euro reprezintă fondurile europene, iar 1,3 miliarde de euro contribuția națională.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor”

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi