• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Viaţa după interzicerea agro-produselor din UE: Rusia va importa carne din India și Coreea de Sud

    agrointeligenta.ro -

    După ce a impus embargou țărilor din Uniunea Europeană și refuză să mai importe produse agroalimentare de aici, Rusia caută noi piețe care să îi asigure necesarul de carne, fructe și legume. În acest sens Serghei Dankvert, șeful Serviciul Federal de Supraveghere Veterinară şi Fitosanitară (Rosselhoznadzorn ) a anunțat că intenționează să permit importurile de carne din India și Coreea de Sud.

    „Rosselkhoznadzor este gata să analizeze posibilitatea de alimentare cu carne de porc în condiții de siguranță din alte tari din Asia, în special Coreea de Sud și India”, a declarat Dankvert.

    Rusia nu a mai importat carne de porc din Coreea de Sud încă din luna februarie a anului 2010 când în țară a izbucnit un focar al febrei aftoase la porcii din această țară.

    În ceea ce privește India, Moscova a început deja importurile de carne de bivol, iar pentru carnea de porc și produse din carne de porc acceptul se va da în două etape. „Serviciul veterinar va continua verificarea societăților comerciale care exportă carne de porc din India, iar în curând vom ajunge la producătorii de păsări, praf de ouă și bunuri de lapte „, a declarat Alexei Lihaciov, reprezentant al ministerului Economiei din Federația Rusă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!”

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament