• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Soluții complete de la Nufarm pentru fermierii care au culturi de cartofi

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Cultura cartofului are o tradiție în România, chiar dacă în ultimii ani suprafețele cultivate au scăzut. Fermierii care mizează pe cartof au variante excelente de tratament în portofoliul Nufarm, de la fungicide până la erbicide și insecticide.

    O noutate pentru fermierii care au culturi de cartof este Carnadine, un insecticid sistemic care combate poate cel mai întâlnit dăunător, și anume gândacul de Colorado. “Este un produs nou, o suspensie lichidă pe bază de acetamiprid. Doza este de 0.12-0.18 l / ha în combaterea gândacului de Colorado. E o soluție produsă în fabricile noastre din Franța, ușor de manipulat în fermă, ușor de utilizat în met”, a explicat Gabriel Nicolau.

    Ziua Verde a Cartofului de la Sascut, județul Bacău, a reprezentat ocazia ideală pentru Nufarm de a-și prezenta produsele din portofoliu destinate acestei culturi. La capitolul fungicide, Nufarm vine cu două produse pe bază de cupru, este vorba de Champ și de Cuproxat. “Champ este pe bază de hidroxid de cupru, se aplică 2 kg / ha, pentru combaterea manei la cartof. Cuproxat Flowable este într-o suspensie lichidă, un sulfat de cupru tribazic, ceea ce conferă o eliberare lentă a produsului și o protecție mai îndelungată. Ambele produse combat mana phytophtora în cultura cartofului. Cupricele sunt și cu omologare bio”, a dezvăluit Gabriel Nicolau, Expert tehnic Nufarm.

    Caracteristici Champ

    – Fungicid de contact, care se prezintă sub formă de granule
    – Stimulează rezistența naturală a plantelor
    – Favorizează muilte procese biochimice
    – Este o parte a conceptului de combatere integrată
    – Poate fi aplicat cu orice echipament de stropire

    Tot în portofoliul Nufarm se află și fungicidul Tazer, folosit pentru alternarioză și rizoctonioză la cartof. Substanța activă din Tazer este azoxistrobină.

    “Ca și erbicid, soluția Nufarm este Fusilade Forte, un graminicid în cultura cartofului. El poate fi utilizat de la 0.8 până la 1.5 litri. Este total selectiv pentru planta de cultură în diferite faze de aplicare. Totodată, combate costreiul, pirul, mohorul, tot ce înseamnă graminee problemă în cultura cartofului. Având această selectivitate foarte bună, poate fi și temperaturile oscilante din câmp o soluție integrată din fișele tehnologice ale fermei”, a completat Gabriel Nicolau. Toate detaliile despre Carnadine și toate produsele Nufarm destinate culturii de cartof se găsesc pe www.nufarm.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri!

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi O fermă cu 1.800 de capete – izolată după suspiciuni de variolă ovină și caprină Noul regulament european pentru NGT a fost publicat în Jurnalul Oficial al UE Auchan România a publicat Raportul de Sustenabilitate 2025: peste 100 de filiere, aproape 4,5 milioane de produse salvate de la risipă și investiții continue în eficiență energetică Mecanicul agronom din Botoșani culege cireșe bio. Povestea de la Mănăstirea Doamnei pentru ”Campioni pe teren”