• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Embargoul rusesc declanșează proteste în Polonia: Fermierii sunt nemulțumiți de compesațiile acordate de Comisia Europeană

    agrointeligenta.ro

    O mulțime de producători din Polonia s-au adunat vineri în fața sediului Guvernului polonez din Varșovia și cer mai mulți bani ca și compensație pentru pierderile cauzate de embargoul impus de Rusia. Cei mai mulți dintre protestatari erau producători de mere care susțin că au cel mai mult de pierdut.

    Maciej Majewski reprezentant al firmei de consultanță FreshMazovia, guvernul polonez a făcut prea puțin și măsurile au venit prea târziu, astfel că s-a ajuns în actuala situație a producătorilor de mere. „Există aproximativ 1,5 milioane de tone de mere depozitate în condiții de atmosferă controlată ceea ce-i va ajuta pe fermieri să le salveze pentru și vor salva pentru ceva timp, aşa ca îndemn oamenii să nu intre în panică”, declară acesta pentru freshfruitportal.com.

    Acesta recomandă ca fermierii să încerce să se concentreze pe alte piețe, să exporte și în alte părți și să nu se bazeze doar pe Rusia. Potrivit acestuia o diversificare a piețelor este soluția de care au nevoie fermierii, iar acest lucru va reduce dependența de o singură piață.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara

    Ultimele știri

    Primul mesaj al ministrului propus, Tánczos Barna, despre subvențiile fermierilor! Ilie Bolojan, anunț oficial: Vicepremierul Tánczos Barna, ministru interimar la Agricultură Fermierii vor putea angaja mai ușor lucrători străini. OUG aprobată astăzi de Guvern! Florin Barbu după ce a demisionat de la șefia MADR: ”Voi susține o conferință de presă la minister” Surse guvernamentale: Tanczos Barna – ministru interimar al Agriculturii!