• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cioban mort de căldură după ce a stat o zi cu oile la păscut

    Oana Timar – Agrointeligența

    Cioban mort de căldură după ce a stat o zi cu oile la păscut. Bărbatul s-a pus să doarmă la umbră, după ore de stat în soare, și nu s-a mai trezit.

    Polițiștii au fost sesizați ieri, duminică – 27 august, la orele 16:20, printr-un apel de urgență la 112 că un cioban a decedat pe raza comunei Mălini, sat Iesle, județ Suceava. Apelul a fost dat de către o femeie din municipiul Fălticeni, potrivit informatiata.ro.

    La fața locului s-a deplasat patrula de serviciu din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.7 Mălini însoțiți de către tehnician criminalist din cadrul Poliției municipiului Fălticeni -Compartimentul Criminalistic. Din cercetări a reieșit că bărbatul, originar din comuna Mălini, sat Poiana Mărului, era cioban la stâna unui localnic.

    Ciobanul era băut când s-a pus la umbră să doarmă

    În dimineața zilei de duminică, acesta a mers cu oile la păscut pe raza comunei Mălini, sat Iesle. La un moment dat, în jurul orelor 13:00, el a discutat cu fălticeneanca ce se afla la iarbă verde cu familia, spunându-i acesteia că se pune la umbră să doarmă întrucât se afla sub influența băuturilor alcoolice.

    La ora 16:20, femeia a observat faptul că ciobanul nu se mai trezește, a mers să vadă ce face acesta, constatând faptul că el era decedat. Femeia a apelat serviciul apeluri urgență 112, sesizând cele întâmplate, iar la fața locului a sosit o ambulanță al cărei echipaj a constatat decesul ciobanului.

    Echipajul de pe ambulanță a constatat decesul ciobanului

    Cu ocazia efectuării cercetării la fața locului, s-a constatat faptul că ciobanul nu prezenta pe corp semne sau urme de violență.

    Cadavrul a fost transportat și depus la morga Spitalului municipal Fălticeni în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cu exactitate a cauzelor decesului.

    Polițiștii au demarat cercetări pentru a stabili circumstanțele în care s-a petrecut decesul.


    Te-ar mai putea interesa

    Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT Băcița Flori Mînzat are pregătiți peste 300 de miei pentru Paște: ”Păstrăm prețul de acum doi ani, nu dăm la export” Ploile aduc reduceri de cheltuieli în ferma lui Gheorghe Lămureanu Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii

    Ultimele știri

    Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc! George Tuță, Primarul Sectorului 1, la redeschiderea pieței Dorobanți: Vrem ca produsele fermierilor să ajungă direct la oameni, la prețul corect Șeful ANSVSA, la redeschiderea Pieței Dorobanți: Un pas important în direcția promovării produselor românești de calitate și a unui consum responsabil