• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Start plăți despăgubiri de secetă! Lista cu sumele și fermierii care primesc banii în aceste zile

    Oana Timar -

    Despăgubirile de secetă pe anul trecut la culturile de primăvară se achită în conturile fermierilor, a anunțat Ministerul Agriculturii. Instituția condusă de ministrul Florin Barbu a comunicat că peste 80.000 de fermieri vor încasa compensații, fiind făcut public și un tabel cu plățile la nivelul județelor.

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a virat astăzi, joi – 31 august, sumele pentru despăgubirile aferente culturilor de primăvară, afectate de seceta din 2022, către direcțiile agricole județene, urmând ca de săptămâna viitoare banii să înceapă să intre în conturile beneficiarilor.

    Peste 80.000 de fermieri vor încasa despăgubirile de secetă în aceste zile

    Suma totală plătită este de 280.588.065,59 lei, pentru un număr de 80.315 beneficiari, anunță Ministerul Agriculturii care a făcut publică și o listă, pe județe, a sumelor plătite și a numărului de fermieri care beneficiază de sprijin.

    Schema de sprijin se acordă pentru următoarele culturi care au fost afectate de seceta pedologică în grade peste 30% și până la 100% inclusiv, conform proceselor-verbale de constatare și evaluare a pagubelor:
    a) porumb;
    b) floarea – soarelui;
    c) soia;
    d) mazăre.

    Reamintim că suma de 335 lei/ha a fost aprobată prin OUG50/2023 pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat sub formă de grant acordat producătorilor agricoli pentru unele culturi agricole înființate în vara anului 2022 și afectate de seceta pedologică din perioada martie-septembrie 2022.

    Galați, județul unde se achită cele mai mari despăgubiri de secetă

    Conform unei centralizări transmise de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, județul în care se achită cea mai mare sumă de despăgubirile de secetă pe anul trecut, la culturile de primăvară, este Galați, cu 44,6 milioane de lei, urmat de Vaslui, cu 18,5 milioane de lei și de Brăila, cu 18,36 milioane de lei.

    Sunt și județe unde niciun fermier nu va încasa despăgubiri de secetă la culturile de primăvară de anul trecut: Bistrița-Năsăud, Covasna, Gorj, Harghita și Sibiu.


    Te-ar mai putea interesa

    Mariana Bădan – fermiera cu 200 de porci Mangalița și 3.000 de păsări. ”Tanti Maria” își vinde produsele direct de la rulotă Îngrijirea mușcatelor toamna. Pregătirea plantelor de mușcată pentru iernare Ordin nou pentru fermele de animale: un berbec la 30-45 de oi și un taur la 40-70 de vaci

    Ultimele știri

    Șeful ANAF revine în scandalul ”gemului cu TVA neîncasat” : Nu avem în vedere impozitarea autoconsumului! Marcel Sîrghiac – noul Președinte al Grupului ALCEDO Fabrica Luduș a început procesarea sfeclei de zahăr de la fermieri. Mihaela Neagu: ”Ne-am propus să scoatem pe piață 25.000 de tone de zahăr românesc”