• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fenomen periculos în 6 județe unde a fost emisă o alertă de Cod Galben

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) anunță un fenomen periculos pentru 6 județe. Conform meteorologilor pentru zonele afectate a fost emis un Cod Galben.

    ANM a emis astăzi, luni – 4 septembrie, o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului pentru 6 judeţe, valabilă de luni, ora 21:00, până marţi, la ora 10:00.

    Citiți și: Vin ploile! Prognoza meteo pe luna septembrie a fost actualizată!

    Alertă meteo emisă de meteorologi

    Vânt puternic în 6 județe ale țării

    Potrivit meteorologilor, în intervalul 4 septembrie, ora 21.00 – 5 septembrie, ora 10.00, în nord-estul Munteniei, sud-vestul Moldovei, în zona Carpaţilor de Curbură şi pe litoral vor fi intensificări ale vântului, cu rafale de 55 – 65 km/h.

    Se vor afla sub Cod galben judeţele Vrancea, Buzău, Brăila, Ialomiţa şi, parţial, Tulcea şi Constanţa. Intensificări ale vântului vor fi pe parcursul zilei de luni, local şi temporar, în vestul şi sud-estul teritoriului şi izolat în rest, cu viteze în general de 40-50 km/h.

    Marţi, vântul va continua să prezinte intensificări în sud-estul ţării, precizează ANM.

    Harta județelor aflate sub alertă Cod Galben de vânt

    Citiți și: Vremea în luna septembrie. Graficul ploilor pentru următoarele 4 săptămâni

    Cum va fi vremea până spre finalul săptămânii 

    Pe ansamblu, intervalul 4 – septembrie, se va caracteriza printr-un regim termic al aerului mai ridicat decât în mod obişnuit, în cea mai mare parte a ţării.

    Temperatura medie diurnă a aerului se va încadra între 14…28°C în toate zonele de cultură, abaterile termice pozitive fiind de 1…7°C. Temperatura maximă a aerului va fi cuprinsă între 22…33°C, la scara întregii ţări.

    Temperatura minimă a aerului se va situa între 6…22°C, în majoritatea regiunilor agricole. Din punct de vedere pluviometric, se prognozează ploi locale sub formă de aversă, acestea fiind însoţite de descărcări electrice şi intensificări temporare ale vântului, izolat cu aspect de vijelie, în aproape toată ţara.

    Local, vor fi condiţii de producere a grindinei, iar cantităţile de apă pot fi mai însemnate din punct de vedere agricol.

    Te-ar mai putea interesa

    Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Adio rambursări pentru motorina fermierilor? Acciza redusă ar urma să fie aplicată direct la pompă Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Valerian Iștoc – noul Președinte al Summit Agro România. Va prelua funcția din 16 septembrie Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Ai terminat cu erbicidarea? Cum cureți corect instalația de stropit