• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Numărul de porci, în continuă scădere. Câte suine se mai cresc, oficial, în România!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Efectivele de porcine existente în România au scăzut cu 9,8%, la 1 mai 2023, faţă de intervalul similar din anul anterior, reiese din datele Institutului Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

    În acelaşi timp, efectivul de matcă a înregistrat o reducere de 2%, de la an la an, potrivit datelor citate de Agerpres.

    La efectivele de porcine, numărul acestora a ajuns, în mai 2023, la 3.004.149 capete, mai puţin cu 327.918 capete faţă de luna similară din anul precedent.

    Din acest total, 223.941 capete sunt incluse la efectivele de matcă, în scădere cu 4.511 capete, raportat la datele înregistrate în mai 2022.

    Ca distribuţie pe regiuni de dezvoltare, statistica oficială arată că ponderea efectivelor de porcine existente la 1 mai 2023, faţă de aceeaşi dată a anului 2022, a crescut în regiunile: Vest (+1,9 puncte procentuale), Centru (+0,4 pp) şi Sud-Est (+0,2 pp).

    Pe de altă parte, ponderea s-a diminuat în regiunile: Sud Muntenia (-1,9 pp), Nord-Est (-0,4 pp), Nord-Vest (-0,1 pp) şi Bucureşti-Ilfov (-0,1 pp), iar în regiunea Sud-Vest Oltenia a rămas constantă.


    Te-ar mai putea interesa

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză APIA a început controalele în fermele care au cerut subvenții pe hectar și animale Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false

    Ultimele știri

    Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Parlamentul European a respins planul Comisiei de a declara soia cultură cu risc de despădurire Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Tocana de unghii de porc de Bihor, în analiza Comisiei Europene