• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Crește tensiunea socială în Bulgaria. Premierul i-a numit „teroriști” pe fermierii care încep protestele

    Oana Timar – Agrointeligența

    Tensiune socială în Bulgaria, acolo unde de mâine sunt anunțate proteste masive ale fermierilor. Nu doar producătorii de cereale ies cu tractoarele în stradă, ci și producătorii din zootehnie și din sectorul legume-fructe. Pentru că nu au ajuns la un numitor comun, premierul bulgar, Nikolai Denkov, numit în funcție din iunie, i-a numit pe protestari ”teroriști”.

    ”Au început să se comporte ca terorişti. Folosesc argumente false, fac cereri imediat… Eu nu negociez cu teroriştii”, a spus premierul Bulgariei cu referire la fermierii care încep de mâine protestele la nivel național.

    Șeful Guvernului de la Sofia spune că a încercat să aibă o întâlnire cu producătorii agricoli sâmbătă, 16 septembrie, dar a fost refuzat. Conform Agri.bg, motivul pentru care fermierii au refuzat discuțiile a fost acela că invitația a venit prea din scurt și l-au invitat la rândul lor pe premier să discute direct cu ei în cadrul protestului de marți, 19 septembrie, ce va avea loc la Sofia.

    Mâine, luni – 18 septembrie, este anunțată prima zi de acțiuni de stradă. Nu ies cu tractoarele doar producătorii din sectorul vegetal, ci și crescătorii de animale și sectorul legume-fructe. Fermierii bulgari s-au unit și spun că deschiderea granițelor pentru importurile din Ucraina îi va falimenta pe toți, inclusiv consumatorul final urmând să fie afectat.

    ”Creșterea animalelor este extrem de afectată de creșterea dramatică a importului de lapte praf și crud din țări terțe. Procesatorii de lapte refuză să cumpere lapte bulgăresc sau o fac la prețuri foarte mici. Suntem nedumeriți de ce guvernul se concentrează doar pe producția de cereale. Credem că sunt orbi la întregul sector”, a declarat pentru Agri.bg. Penka Hristova, care face parte din comitetul de inițiativă pentru desfășurarea protestului agricol la nivel național din 18 septembrie.

    Fermierii bulgari sunt nemulțumiți că Guvernul de la Sofia a decis să deschidă granițele pentru importurile din Ucraina. La acest moment sunt peste 20 de organizații de ramură care susțin decizia Comitetului de Inițiativă pentru acțiuni de protest în mai multe zone ale țării și în capitală. La protest vor fi aduse utilaje agricole grele, iar un număr important de drumuri vor fi închise, permițând doar traficul de urgență și al angajaților care lucrează în zonă.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate

    Ultimele știri

    Anunț de ultimă oră al meteorologilor despre vremea din următoarele zile! Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha APIA a achitat despăgubirile pe anul trecut în conturile a 1.868 de fermieri! Optimizarea ultimei treceri cu azot la grâu: rezultate multianuale obținute la USAMV Cluj-Napoca Tratarea culturilor cu drona. Poziția producătorilor de produse de protecția plantelor – comunicat AIPROM