• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Comisia Europeană oferă un sprijin de 28 milioane de euro producătorilor de lapte din Estonia, Letonia și Lituania

    agrointeligenta.ro

    Comisia Europeană a anunțat acordarea unui sprijin financiar de 28 de milioane de euro producătorilor de lapte din Estonia, Letonia și Lituania pentru a-i ajuta să treacă peste problemele cauzate de embargoul rus.

    COPA-COGECA a anunțat că salută această decizie, pachetul de ajutoare către cele trei state baltice fiind ultimul dintr-o serie acordat de CE, dar adaugă faptul că și alte state precum Finlanda ar fi trebuit să fie prinse în acest pachet de sprijin.

    ”Acest nou pachet va fi ultimul dintr-o serie adoptată de Comisia Europeană ca răspuns la embargoul impus de Rusia privind importul anumitor produse agricole din UE. Ar trebui să fie și pentru Finlanda, dar și pentru alte țări afectate de interdicție. Vom continua să facem presiuni, nu doar pentru lapte, dar și pentru carne și pentru fructe și legume, sectoare care au fost grav afectate de embargoul rus”, arată reprezentanții COPA-COGECA pe pagina oficială de facebook.

    Potrivit acestora Uniunea Europeană a fost foarte grav afectată de interdicția exporturilor către Rusia în condițiile în care 33% din exporturile de produse lactate, în special brânzeturi, se îndreptau în mod normal către Rusia.


    Te-ar mai putea interesa

    România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record