• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Hoții au furat motorina dintr-un tractor aflat chiar în curtea fermierului

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Hoții au furat din utilajul agricol al unui fermier toată motorina, chiar din curtea acestuia în plină zi. Poliția a intervenit imediat și a prins trei tineri care sunt cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.

    Trei tineri sătmăreni au fost prinși de polițiști după ce au furat 80 de litri de motorină dintr-un utilaj agricol. Prejudiciul se ridică la câteva sute de lei.

    Citiți și: Fermieri, atenție! Hoții fură tractoarele direct de pe câmp!

    Furt de motorină în ferme

    Hoții au furat motorina chiar din utilajul agricol al unui fermier 

    Inspectoratul de Poliție Județean Satu Mare a anunțat printr-un comunicat că marți, 26 septembrie, în jurul orei 10.00, polițiștii din cadrul Secției Poliție Rurală Valea Vinului au fost sesizați de către un bărbat de 46 de ani, din satul Amați, comuna Păulești. Acesta a sesizat poliția despre faptul că persoane necunoscute ar fi sustras combustibil din utilajul agricol pe care acesta îl deține și care se afla chiar în curtea fermierului.

    Hoții au reușit să pătrundă în curtea acestuia chiar în plină zi, la ora 10.00 și să extragă carburantul din rezervorul tractorului. Cei trei bărbați s-au făcut nevăzuți și urma să vândă combustibilul extras din tractor. Oamenii legii însă au intervenit la timp iar hoții au fost identificați la scurt timp după ce au comis furtul.

    Citiți și: Fermierii sunt terorizați de furturi. Oi gestante și vaci, sustrase din ferme

    Hoții au fost prinși

    Potrivit sursei citate, în urma mobilizării și a activităților operative desfășurate, polițiștii au identificat trei bărbați, cu vârste cuprinse între 19 și 21 de ani, toți din Amați, localitatea unde locuiește și fermierul păgubit. Cei trei hoți ar ar fi sustras cantitatea de 80 de litri de combustibil, rezultând un prejudiciu de aproximativ 650 de lei.

    ”În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat”, mai menționează Inspectoratul de Poliție Județean Satu Mare.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren România se opune plafonării subvențiilor APIA la 100.000 de euro pe fermă

    Ultimele știri

    Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Subvențiile aprobate la plată înainte de moțiunea de cenzură! Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor