• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CICh Năvodari: soluții eficiente pentru deblocarea fosforului și pierderile de azot

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Gama de produse ale Combinatului de Îngrășăminte Chimice Năvodari (CICh Năvodari) se concentrează pe soluționarea celor mai mari provocări cu care se confruntă agricultura, cum ar fi blocajele fosforului și pierderile de azot. Potrivit directorului de marketing al CICh, Tudor Nicușor, aceste produse reprezintă soluții inovatoare pentru fermieri.

    ”CICh Năvodari pune la dispoziție gama Nutri-Top, care conține un polimer de protecție a fosforului, asigurând o eliberare treptată a acestuia pe toată durata de vegetație. Astfel, fosforul devine disponibil plantelor în perioadele maxime de consum”, a explicat Nicușor Tudor.

    Produsele din gama Nutri-Top, care conțin, de asemenea, azot, vin cu un inhibitor de nitrificare, făcându-l disponibil în prima parte a vegetației, beneficiind plantele timp de 4-6 săptămâni.

    Pe lângă componentele menționate, gama Nutri-Top conține și extracte humice, acizi humici și fulvici, aminoacizi și carbon organic, asigurând o absorbție eficientă a elementelor nutritive din sol în stadiile incipiente ale dezvoltării plantelor.

    Gama Nutri-Top

    Nutri-Top 80
    Nutri-Top Cerealfos
    Nutri-Top Performance
    Nutri-Top Complex
    Nutri-Top Special

    În ceea ce privește pierderile de azot, CICh vine cu soluția N-Guard. „Acesta este singurul produs care oferă protecție azotului pe o perioadă de 90-110 zile. Protejează azotul împotriva levigării, nitrificării și denitrificării, fiind, în același timp, prietenos cu mediul,” a mai precizat reprezentantul CICh.

    Gama N-Guard ofera garanția că azotul este disponibil plantelor pe toată perioada de vegetație, eliminând temerile fermierilor cu privire la pierderea acestui nutrient esențial.

    CICh vine în ajutorul agricultorilor cu gama sa de biostimulatori profesionali, Terram și Nutrifolium. „Terram se concentrează pe dezvoltarea plantelor și a rădăcinilor în prima parte a vegetației, în timp ce Nutrifolium se axează pe dezvoltarea părții foliare”, a subliniat Nicușor Tudor.

    Acești biostimulatori au fost elaborati în laboratoarele CICh, după o cercetare îndelungată și îngrijită, pentru a aborda eficient principalele probleme legate de nutriția plantelor. Prin această gamă de produse, CICh răspunde numărului tot mai mare de agricultori care migrează către o agricultură ecologică. Toate produsele din gama CICh pot fi consultate pe site-ul www.cich.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri!

    Ultimele știri

    Bilanțul plăților APIA la 30 iunie, anunțat de ministrul Tanczos: 696.145 de fermieri autorizați cu 1,924 miliarde de euro APIA la termenul limită pentru plata subvențiilor: 99,97% nivel de autorizare. Pintea: Rambursarea sumelor este asigurată! Programul Bazna și Mangalița continuă și în 2026. Cât vor primi crescătorii Cum decurge campania de recoltat pe canicula istorică? Ministrul Tánczos – întâlnire de urgență cu specialiștii MADR Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor”