• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermă distrusă aproape în totalitate într-un incendiu izbucnit la depozitul cu carburanți

    Angelica Lefter -

    Un incendiu puternic a avut loc la un depozit de carburanți situat într-o fermă din județul Prahova. Acesta a fost stins după mai multe ore de intervenție a pompierilor, dar în mare parte ferma a fost distrusă.

    Mai multe echipaje de pompieri au intervenit joi seară, 5 octombrie, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins un depozit de carburanţi de la o fermă din satul Loloiasca, comuna Tomșani, judeţul Prahova. În urma incidentului, nu au fost anunțate victime, însă ferma a fost distrusă aproape în totalitate, potrivit pompierilor care au intervenit. Deși pagubele au fost însemnate, nu s-au înregistrat pierderi de vieți omenești sau de animale.

    O fermă a fost distrusă de un incendiu, în județul Prahova (foto: presasm.ro)

    Citiți și: Încă un incendiu în ferma lui Ionuț Olteanu! Flăcările au pornit de la o sticlă supraîncălzită!

    Mare parte din fermă a fost distrusă de incendiu, deși s-a încercat limitarea pagubelor

    Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova a anunţat că incendiul a fost lichidat, după mai multe ore de luptă cu focul cre mocnea, timp în care salvatorii au muncit pentru limitarea pagubelor și pentru evitarea extinderii pagubelor.

    ”Incendiul s-a manifestat pe o suprafaţă de aproximativ 100 metri pătrați. Au fost afectate: depozitul de carburanţi şi o anexă”, a transmis Inspectoratul pentru Situații de Urgență Prahova.

    Incendiul a produs degajări de fum și a fost lichidat de pompieri după câteva ore

    La fața locului, incendiul s-a manifestat doar cu degajări de fum, fără flacără deschisă, la o fermă agricolă, în afara localităţii, la un depozit de carburanţi, potrivit pompierilor.

    Mai multe echipaje şi autospeciale ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova au fost trimise la fața locului pentru a limita pagubele și a stinge incendiul. Cauza producerii incidentului nu este încă cunoscută, însă pompierii au deschis o anchetă pentru a stabili de unde a pornit flacăra care a distrus mare parte din fermă.


    Te-ar mai putea interesa

    Coșmarul se repetă în ferma de porci a lui Dimitrie Muscă. ”S-a confirmat din nou focar de pestă. Sunt afectate 12.000-13.000 de capete” Subvenții încasate ilegal pentru 300 ha de pășune și 600 de animale. Vinovatul a scăpat de închisoare Victorie pentru AAC: România a desemnat, în sfârșit, un expert entomolog în cadrul EPPO pentru elaborarea standardui tehnic pentru Tanymecus dilaticollis

    Ultimele știri

    Parlamentul a aprobat legea care majorează taxele către stat. Baza de impozitare la terenul agricol crește cu 140% Ministrul Barbu și șeful ANSVSA – discuții cu retailerii pentru accesul la raft al produselor românești: ”Avem grad de autosuficiență de 120% la producția de ouă” Gospodarii dintr-o comună au început deja tăierea porcilor de Crăciun. DSVSA: ”A apărut o adevărată isterie”