• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Nu are nicio vină, dar va trebuie să dea înapoi toate fondurile luate de la AFIR

    Oana Timar – Agrointeligența

    Unui beneficiar de fonduri europene nerambursabile i-au fost emise mai multe documente false, inclusiv facturi, iar acum trebuie să dea toți banii înapoi la AFIR. Cei care au comis fapta sunt trimiși în judecată la aproape 10 ani de la comiterea faptelor.

    Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Oradea au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a doi inculpați, administratori ai unor societăți comerciale, în sarcina cărora s-a reținut săvârșirea infracțiunii de participație improprie la infracțiunea de folosirea sau prezentarea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri europene, potrivit unui comunicat de presă al DNA.

    Conform sursei citate, în rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut următoarea stare de fapt:

    În cursul anului 2014, în contextul implementării proiectului „Amenajare zonă recreațională Băile 1 Mai”, cei doi inculpați ar fi pus la dispoziția administratorului de drept al societății comerciale, beneficiară a proiectului, mai multe documente false (facturi, raport încercare, etc.) pe care, ulterior, acesta din urmă, fără vinovăție, le-ar fi depus la Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit în vederea obținerii sumei de 831.843 lei, reprezentând fonduri nerambursabile.

    Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale s-a constituit parte civilă în procesul penal.

    În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii.

    Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bihor cu propunere de a se menține măsurile asigurătorii dispuse în cauză.

    Citiți și: Medici veterinari la DNA! Au atestat că un fermier avea de 4 ori mai multe oi decât în realitate


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”