• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primăriile ar putea fi obligate să le răspundă fermierilor în maxim 10 zile

    Oana Timar – Agrointeligența

    Termenul în care autoritățile sunt obligate să răspundă petițiilor cetățenilor, inclusiv cele venite din partea fermierilor, s-ar putea scurta. Dacă acum perioada maximă în care o primărie poate răspunde merge până la 30 de zile, în curând acest termen ar putea devenit de numai 10 zile, indiferent dacă răspunsul este favorabil sau nu.

    Un proiect de lege depus în Parlament de mai mulți parlamentari ai PNL vizează modificarea Ordonanţei nr.27/2002, privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor. Inițiativa are în vedere reducerea timpului pentru soluționarea cererilor venite din partea cetățenilor.

    ”Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 10 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă”, se vrea modificarea actualei legislații.

    În cazul în care petiția este transferată de către o autoritate către alta, termenul de respectat este de asemenea prevăzut în proiectul de lege: ”Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, (…) de la alte autorităţi sau instituiţi publice, termenul de 10 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă”, se mai precizează în proiectul aflat în consultare publică și care va intra în toamna aceasta în procedură legislativă.

    Termenul pentru răspunsul la o petiție poate fi prelungit

    Termenul pentru răspuns poate fi prelungit

    În cazuri speciale, termenul va putea fi prelungit. ”În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o informare şi o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul (…) cu cel mult 10 zile, iar în domeniul energiei şi gazelor naturale, termenul poate fi prelungit cu cel mult 15 de zile, cu notificarea prealabilă a patentului”, se mai arată în inițiativa legislativă.

    Noile prevederi privind termenul de răspuns la petiții ar putea intra în vigoare până la finalul anului sau la începutul anului viitor dacă procedura legislativă decurge fără probleme. Pentru a intra în vigoare noile termene, inițiativa trebuie să treacă de Senat, să fie dezbătută și votată de Camera Deputaților, iar apoi să fie promulgată ca lege de către Președintele Iohannis.

    Citiți și: AVOCAT: Primarii sunt OBLIGAȚI să răspundă cererilor/sesizărilor în termen de 30 de zile!


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei!

    Ultimele știri

    Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Ministrul Tanczos a cerut la Bruxelles sprijinirea fermierilor: ”Planul de acțiune privind fertilizanții trebuie aplicat urgent” Șefii agențiilor de plăți – ședință la vârf. Directorii APIA și AFIR, discuții privind viitorul subvențiilor și al finanțărilor europene „Gustul copilăriei” revine la Livada Bogland – Giurgiu: trei zile de cules de cireșe bio, picnic și activități pentru familie Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA”