• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Grâul PG 102, de la Rodbun, dă producții ridicate și în județul Dolj

    Adrian Radu -

    Dacă vreți să auziți o poveste de succes din spatele producției de grâu, vă invităm în comuna Siliștea Crucii, județul Dolj, unde Mihai Negreț folosește produse de calitate și tehnologii potrivite pentru a asigura recolte superioare, din toate punctele de vedere. Într-o fermă vegetală vastă ce se întinde pe o suprafață de 1.080 ha, în centrul atenției se află soiul de grâu PG 102 de la Rodbun, aflat sub brandul Fertillia.

    Mihai Negreț, administrator la SC Seed Prod Agro Com Siliștea Crucii, a împărtășit povestea fermei și a succesului semințelor de grâu PG 102 de la Rodbun. „Pentru a atinge producții ridicate și de calitate, pentru a produce un grâu panificabil de excepție, Rodbun a fost mereu alături de noi cu semințe de top”, a declarat fermierul.

    De ce PG 102? Simplu. „Sămânța PG 102, recomandată de RodBun, s-a dovedit a fi cea mai bună alegere datorită productivității sale remarcabile din anii precedenți și datorită calității sale superioare”, a spus Mihai Negreț. Aceasta sămânță se distinge nu doar prin productivitate, dar și prin rezistența la secetă, boli și dăunători. Lucruri foarte importante în condițiile schimbărilor climatice din ultimii ani.

    În plus, PG 102 nu necesită tratamente speciale, făcând din el o opțiune mai prietenoasă pentru fermieri. Detaliile tehnice ale acestui soi de grâu de la Rodbun sunt, de asemenea, atractive pentru fermieri. Este semitimpuriu, cu o talie medie, spic aristat și o rezistență la cădere remarcabilă.

    Făina din PG 102 merge în brutăriile lui Mihai Negreț

    Calitățile de panificație sunt la fel de bune, PG 102 având un conținut ridicat de gluten, proteină și un indice de cădere superior. „Acest soi de grâu ne ajută foarte mult, mai ales pentru că noi avem și brutării. Calitatea pâinii și a produselor din brutărie este strâns legată de calitatea făinii produsă din acest grâu „, a completat Mihai Negreț.

    PG 102 reprezintă doar o parte a colaborării pe care fermierul din Siliștea Crucii o are cu Rodbun. Relația dintre cele două părți a început în 2010, iar de atunci Rodbun a fost un partener de încredere, furnizând nu doar sămânță de calitate, ci și o gamă largă de produse, cum ar fi erbicide, pesticide și alte inputuri.
    Mai multe detalii despre PG 102 și despre celelalte soiuri de grâu din portofoliul Rodbun, aflate sub brandul Fertillia, se găsesc pe site-ul www.fertillia.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii, penalizați în plus la subvențiile APIA. Noi reguli obligatorii din acest an Fermier de Paulownia, la 10 ani de la înființarea plantației: N-am cui vinde, bani au făcut doar vânzătorii de răsaduri! Dispare subvenția APIA plătită pe hectar? Calculele care dau peste cap planurile fermierilor

    Ultimele știri

    Fermierul Neculai Dulceanu renunță la sfecla de zahăr: ”În doi ani avut pierderi de 190.000 de euro” Oierii, decizie tranșantă: Ori plafon de minim 50 de femele la ajutorul de 50 euro/cap, ori NIMIC! Prețurile la îngrășăminte continuă să crească și în februarie. Ureea, vândută cu 530 euro/tonă în Europa