• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oile din turma unui cioban au fost găsite otrăvite pe câmp. Se caută vinovatul

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Mai multe oi au fost ucise în masă, după ce au păscut pe un câmp. Oamenii legii fac anchetă pentru a stabili dacă a fost o faptă intenționată, așa cum susține ciobanul, sau totul a fost un accident.

    La Foltești, în județul Galați, este în desfășurare o anchetă, după ce mai multe oi din turma unui localnic au căzut ca secerate, în timp ce se aflau la păscut. Totul s-a petrecut miercuri după-amiază – 25 octombrie, pe un câmp de pe raza comunei, unde proprietarul turmei își dusese cele 200 de oi să pască, potrivit viata-libera.ro.

    Citește și: DSVSA: Oile moarte pe pășune au fost otrăvite intenționat cu azot nonproteic!

    17 oi au murit pe un câmp, după ce au fost otrăvite (foto: www.viata-libera.ro)

    Mai multe oi au fost otrăvite pe un câmp – 17 animale au murit

    Ciobanul în vârstă de 71 de ani a ieșit cu oile la păscut, însă a constatat imediat că 17 dintre ele au probleme și au picat efectiv din picioare. La fața locului a fost chemat medicul veterinar, însă niciuna dintre oi nu a supraviețuit.

    Medicul a suspectat că animalele au fost otrăvite, variantă susținută de cioban și în fața oamenilor legii. Bărbatul a bănuit că turma sa ar fi fost ținta unei răzbunări venite din partea unei persoane, care l-ar fi amenințat, la beție, că îi va ucide oile.

    Citiți și: Doi ciobani au murit loviți de fulger. 100 de oi ucise, iar altele sunt dispărute pe munte

    Cercetările pentru aflarea persoanei vinovate în acest caz continuă

    În acest caz a fost întocmit dosar penal pentru uciderea animalelor, iar cercetările vor fi continuate, spun polițiștii care au ajuns și ei la fața locului.

    ”Polițiștii au întocmit un dosar penal pentru infracțiunea de ucidere a animalelor, cu intenție, fără drept, iar cercetările vor fi continuate de către polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Galați, în vederea stabilirii împrejurărilor care au condus la decesul animalelor, precum și pentru luarea măsurilor legale. De asemenea, a fost dispusă efectuarea unei constatări medicale veterinare de către un medic veterinar”, a completat agentul șef Ciprian Stoica, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Galați.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport

    Ultimele știri

    Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an Daniel Buda: Am cerut eliminarea CBAM. Prețurile la azotoase – creștere de la 500 la 800 de euro pe tonă