• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Porumbul Fundulea 376 – o producție de 10,5 tone/ha în ferma Rodbun

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Rodbun Grup testează soiuri și hibrizi pe mai bine de 10.000 de hectare din România. La ferma din Mureni, printre hibrizii de porumb recoltați s-a numărat și Fundulea 376. Cum 2023 a fost un an cu precipitații puține în zona Mureș, F376 s-a remarcat ușor. Știuletele a polenizat până la vârf și i-a mulțumit pe specialiștii Rodbun.

    Caracteristici porumb Fundulea 376

    În anii cu regim de precipitații bun, producțiile se duc la peste 12 tone / ha. “În acest an, avem o medie de 10.540 kg / ha. Noi am făcut cam în mare aceeași tehnologie, arătură de toamnă, o nivelare în toamnă, în primăvară am încercat să intrăm cât de puțin, doar cu un combinator, pentru a nivela terenul, pentru a putea pregăti patul germinativ cât de bine posibil. Am semănat o densitate de 70.000 de plante pe hectar, în perioada optimă. Am făcut fertilizarea de bază cu 250 kg de complex și la stadiul de 6-8 frunze o prașilă mecanică cu îngrășământ”, a explicat Marius Cășvan, Șef de fermă Mureni.

    Avantaje porumb Fundulea 376

    Recoltă hibrid de porumb Fundulea 376 la ferma Rodbun de la Mureni, județul Mureș

    Fundulea 376 vine cu un conținut de proteină situat între 10.5-11.8%, un conținut de amidon de 70-73%, dar și cu o masă hectolitrică de 70-72 kg / hl. MMB-ul de 300-320 de grame și lungimea știuletelui de 20-23 cm duc la producții ridicate.

    Hibridul F376 este în rotația de cultură din ferma de la Mureni de 5 ani. De atunci, a oferit producții constante și, implicit, venituri sigure în conturile fermierilor care colaborează cu Rodbun. “Cel mai mare rol l-a avut calitatea seminței Fertillia. Le recomand fermierilor să semene porumbul Fundulea, caracterizat prin stabilitate și producții mari, chiar și în anii dificili”, a completat Darius Gârboan, Reprezentant vânzări Rodbun.

    Toate detaliile despre hibrizii și soiurile din portofoliul Fertillia poti găsite la numărul de telefon 0769.000.942 sau pe site-ul www.fertillia.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști

    Ultimele știri

    Studiu Agricola: Peste 84% dintre români consideră că mesele împreună contribuie la formarea unor obiceiuri alimentare sănătoase Fermierii intră cu conturile goale în Sărbători. Plata ANT-urilor ”pusă pe pauză” de APIA Motorina ieftină pentru fermieri s-a blocat la Guvern, deși are impact zero asupra deficitului bugetar Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Vremea se strică înainte de Paște. Anunțul meteorologilor pentru următoarele zile!